    Vishay Dale CRCW120691R0FKEA
    Part No.:
    CRCW120691R0FKEA
    Datasheet:
    ICMILES ELECTRONICS LIMITEDCRCW120691R0FKEA.pdf
    Description:
    RES SMD 91 OHM 1% 1/4W 1206
    Series:
    D/CRCW e3
    Resistance:
    91 Ohms
    Tolerance:
    ±1%
    Power (Watts):
    0.25W, 1/4W
    Features:
    Automotive AEC-Q200
    Temperature Coefficient:
    ±100ppm/°C
    Operating Temperature:
    -55°C ~ 155°C
    Supplier Device Package:
    AEC-Q200
    Size / Dimension:
    0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
    Height - Seated (Max):
    0.024" (0.60mm)
    Datasheet:
    1. How to order CRCW120691R0FKEA on ICMILES ELECTRONICS LIMITED?
    3. Are the CRCW120691R0FKEA price and inventory displayed accurate?
    5. How is the shipping arranged?
    6. What is the process for return or replacement of CRCW120691R0FKEA?
    Image CRCW120691R0FKEA CRCW120691R0FKEAC CRCW120691R0FKEAHP
    Part Number CRCW120691R0FKEA CRCW120691R0FKEAC CRCW120691R0FKEAHP
    Manufacturer Vishay Dale Vishay Dale Vishay Dale
    Series D/CRCW e3 D/CRCW e3 D/CRCW e3
    Package/Case 1206 (3216 Metric) 1206 (3216 Metric) 1206 (3216 Metric)
    Packaging Tape & Reel (TR) Tape & Reel (TR) Tape & Reel (TR)
    Product Status Active Active Active
    Resistance 91 Ohms 91 Ohms 91 Ohms
    Tolerance ±1% ±1% ±1%
    Power (Watts) 0.25W, 1/4W 0.25W, 1/4W 0.25W, 1/4W
    Composition Thick Film Thick Film Thick Film
    Features Automotive AEC-Q200 Automotive AEC-Q200 Automotive AEC-Q200
    Temperature Coefficient ±100ppm/°C ±100ppm/°C ±100ppm/°C
    Operating Temperature -55°C ~ 155°C -55°C ~ 155°C -55°C ~ 155°C
    Supplier Device Package AEC-Q200 AEC-Q200 AEC-Q200
    Ratings 1206 1206 1206
    Size / Dimension 0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm) 0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm) 0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
    Height - Seated (Max) 0.024" (0.60mm) 0.024" (0.60mm) 0.024" (0.60mm)