    Vishay Dale CRCW120691R0FKEAC
    Part No.:
    CRCW120691R0FKEAC
    Datasheet:
    ICMILES ELECTRONICS LIMITEDCRCW120691R0FKEAC.pdf
    Description:
    RES 91 OHM 1% 1/4W 1206
    Series:
    CRCW-C
    Resistance:
    91 Ohms
    Tolerance:
    ±1%
    Power (Watts):
    0.25W, 1/4W
    Temperature Coefficient:
    ±100ppm/°C
    Operating Temperature:
    -55°C ~ 155°C
    Size / Dimension:
    0.120" L x 0.061" W (3.05mm x 1.55mm)
    Height - Seated (Max):
    0.026" (0.65mm)
    Datasheet:
    1. How to order CRCW120691R0FKEAC on ICMILES ELECTRONICS LIMITED?
    3. Are the CRCW120691R0FKEAC price and inventory displayed accurate?
    5. How is the shipping arranged?
    6. What is the process for return or replacement of CRCW120691R0FKEAC?
    Image CRCW120691R0FKEAC
    Part Number CRCW120691R0FKEAC
    Manufacturer Vishay Dale
    Series CRCW-C
    Package/Case 1206 (3216 Metric)
    Packaging Tape & Reel (TR)
    Product Status Active
    Resistance 91 Ohms
    Tolerance ±1%
    Power (Watts) 0.25W, 1/4W
    Composition Thick Film
    Features -
    Temperature Coefficient ±100ppm/°C
    Operating Temperature -55°C ~ 155°C
    Supplier Device Package -
    Ratings 1206
    Size / Dimension 0.120" L x 0.061" W (3.05mm x 1.55mm)
    Height - Seated (Max) 0.026" (0.65mm)