    YAGEO RC0402JR-0710KL
    Part No.:
    RC0402JR-0710KL
    Datasheet:
    ICMILES ELECTRONICS LIMITEDRC0402JR-0710KL.pdf
    Description:
    RES 10K OHM 5% 1/16W 0402
    Series:
    RC_L
    Resistance:
    10 kOhms
    Tolerance:
    ±5%
    Power (Watts):
    0.063W, 1/16W
    Features:
    Moisture Resistant
    Temperature Coefficient:
    ±100ppm/°C
    Operating Temperature:
    -55°C ~ 155°C
    Size / Dimension:
    0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
    Height - Seated (Max):
    0.016" (0.40mm)
    Number of Terminations:
    2
    Failure Rate:
    Datasheet:
    1. How to order RC0402JR-0710KL on ICMILES ELECTRONICS LIMITED?
    3. Are the RC0402JR-0710KL price and inventory displayed accurate?
    4. What forms of payment are accepted?
    Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
    5. How is the shipping arranged?
    6. What is the process for return or replacement of RC0402JR-0710KL?
    Image RC0402JR-0710KL RC0402JR-074K7L RC0402JR-071KL RC0402JR-070RL RC0402JR-07100KL
    Part Number RC0402JR-0710KL RC0402JR-074K7L RC0402JR-071KL RC0402JR-070RL RC0402JR-07100KL
    Manufacturer YAGEO YAGEO YAGEO YAGEO YAGEO
    Series RC_L RC_L RC_L RC_L RC_L
    Packaging Tape & Reel (TR) Tape & Reel (TR) Tape & Reel (TR) Tape & Reel (TR) Tape & Reel (TR)
    Product Status Active Active Active Active Active
    Resistance 10 kOhms 10 kOhms 10 kOhms 10 kOhms 10 kOhms
    Tolerance ±5% ±5% ±5% ±5% ±5%
    Power (Watts) 0.063W, 1/16W 0.063W, 1/16W 0.063W, 1/16W 0.063W, 1/16W 0.063W, 1/16W
    Composition Thick Film Thick Film Thick Film Thick Film Thick Film
    Temperature Coefficient ±100ppm/°C ±100ppm/°C ±100ppm/°C ±100ppm/°C ±100ppm/°C
    Operating Temperature -55°C ~ 155°C -55°C ~ 155°C -55°C ~ 155°C -55°C ~ 155°C -55°C ~ 155°C
    Ratings 0402 0402 0402 0402 0402
    Size / Dimension 0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm) 0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm) 0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm) 0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm) 0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
    Height - Seated (Max) 0.016" (0.40mm) 0.016" (0.40mm) 0.016" (0.40mm) 0.016" (0.40mm) 0.016" (0.40mm)