    Vishay Dale CRCW120691R0FKEAHP
    Part No.:
    CRCW120691R0FKEAHP
    Datasheet:
    ICMILES ELECTRONICS LIMITEDCRCW120691R0FKEAHP.pdf
    Description:
    RES SMD 91 OHM 1% 3/4W 1206
    Series:
    CRCW-HP e3
    Resistance:
    91 Ohms
    Tolerance:
    ±1%
    Power (Watts):
    0.75W, 3/4W
    Features:
    Automotive AEC-Q200, Pulse Withstanding
    Temperature Coefficient:
    ±100ppm/°C
    Operating Temperature:
    -55°C ~ 155°C
    Supplier Device Package:
    AEC-Q200
    Size / Dimension:
    0.122" L x 0.063" W (3.10mm x 1.60mm)
    Height - Seated (Max):
    0.026" (0.65mm)
    Datasheet:
    1. How to order CRCW120691R0FKEAHP on ICMILES ELECTRONICS LIMITED?
    3. Are the CRCW120691R0FKEAHP price and inventory displayed accurate?
    5. How is the shipping arranged?
    6. What is the process for return or replacement of CRCW120691R0FKEAHP?
    Image CRCW120691R0FKEAHP
    Part Number CRCW120691R0FKEAHP
    Manufacturer Vishay Dale
    Series CRCW-HP e3
    Package/Case 1206 (3216 Metric)
    Packaging Tape & Reel (TR)
    Product Status Active
    Resistance 91 Ohms
    Tolerance ±1%
    Power (Watts) 0.75W, 3/4W
    Composition Thick Film
    Features Automotive AEC-Q200, Pulse Withstanding
    Temperature Coefficient ±100ppm/°C
    Operating Temperature -55°C ~ 155°C
    Supplier Device Package AEC-Q200
    Ratings 1206
    Size / Dimension 0.122" L x 0.063" W (3.10mm x 1.60mm)
    Height - Seated (Max) 0.026" (0.65mm)