    Vishay Dale CRCW1206820RJNEA
    Part No.:
    CRCW1206820RJNEA
    Manufacturer:
    Vishay Dale
    Category:
    Chip Resistor - Surface Mount
    Package:
    1206 (3216 Metric)
    Datasheet:
    ICMILES ELECTRONICS LIMITEDCRCW1206820RJNEA.pdf
    Description:
    RES SMD 820 OHM 5% 1/4W 1206
    Manufacturer:
    Vishay Dale
    Series:
    D/CRCW e3
    Package/Case:
    1206 (3216 Metric)
    Packaging:
    Tape & Reel (TR)
    Product Status:
    Active
    Resistance:
    820 Ohms
    Tolerance:
    ±5%
    Power (Watts):
    0.25W, 1/4W
    Composition:
    Thick Film
    Features:
    Automotive AEC-Q200
    Temperature Coefficient:
    ±200ppm/°C
    Operating Temperature:
    -55°C ~ 155°C
    Supplier Device Package:
    AEC-Q200
    Ratings:
    1206
    Size / Dimension:
    0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
    Height - Seated (Max):
    0.024" (0.60mm)
    Number of Terminations:
    2
    Failure Rate:
    Datasheet:
    1. How to order CRCW1206820RJNEA on ICMILES ELECTRONICS LIMITED?
    3. Are the CRCW1206820RJNEA price and inventory displayed accurate?
    4. What forms of payment are accepted?
    Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
    5. How is the shipping arranged?
    6. What is the process for return or replacement of CRCW1206820RJNEA?
    Image CRCW1206820RJNEA CRCW1206820RJNEAHP CRCW1206820RJNEAC
    Part Number CRCW1206820RJNEA CRCW1206820RJNEAHP CRCW1206820RJNEAC
    Manufacturer Vishay Dale Vishay Dale Vishay Dale
    Series D/CRCW e3 D/CRCW e3 D/CRCW e3
    Package/Case 1206 (3216 Metric) 1206 (3216 Metric) 1206 (3216 Metric)
    Packaging Tape & Reel (TR) Tape & Reel (TR) Tape & Reel (TR)
    Product Status Active Active Active
    Resistance 820 Ohms 820 Ohms 820 Ohms
    Tolerance ±5% ±5% ±5%
    Power (Watts) 0.25W, 1/4W 0.25W, 1/4W 0.25W, 1/4W
    Composition Thick Film Thick Film Thick Film
    Features Automotive AEC-Q200 Automotive AEC-Q200 Automotive AEC-Q200
    Temperature Coefficient ±200ppm/°C ±200ppm/°C ±200ppm/°C
    Operating Temperature -55°C ~ 155°C -55°C ~ 155°C -55°C ~ 155°C
    Supplier Device Package AEC-Q200 AEC-Q200 AEC-Q200
    Ratings 1206 1206 1206
    Size / Dimension 0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm) 0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm) 0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
    Height - Seated (Max) 0.024" (0.60mm) 0.024" (0.60mm) 0.024" (0.60mm)