    Vishay Dale CRCW080518K7FKEA
    Part No.:
    CRCW080518K7FKEA
    Package:
    0805 (2012 Metric)
    Datasheet:
    ICMILES ELECTRONICS LIMITEDCRCW080518K7FKEA.pdf
    Description:
    RES SMD 18.7K OHM 1% 1/8W 0805
    Series:
    D/CRCW e3
    Package/Case:
    0805 (2012 Metric)
    Resistance:
    18.7 kOhms
    Tolerance:
    ±1%
    Power (Watts):
    0.125W, 1/8W
    Features:
    Automotive AEC-Q200
    Temperature Coefficient:
    ±100ppm/°C
    Operating Temperature:
    -55°C ~ 155°C
    Supplier Device Package:
    AEC-Q200
    Ratings:
    0805
    Size / Dimension:
    0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
    Height - Seated (Max):
    0.020" (0.50mm)
    Datasheet:
    1. How to order CRCW080518K7FKEA on ICMILES ELECTRONICS LIMITED?
    3. Are the CRCW080518K7FKEA price and inventory displayed accurate?
    5. How is the shipping arranged?
    6. What is the process for return or replacement of CRCW080518K7FKEA?
    Image CRCW080518K7FKEA CRCW080518K7FKEAC CRCW080518K7FKEAHP
    Part Number CRCW080518K7FKEA CRCW080518K7FKEAC CRCW080518K7FKEAHP
    Manufacturer Vishay Dale Vishay Dale Vishay Dale
    Series D/CRCW e3 D/CRCW e3 D/CRCW e3
    Package/Case 0805 (2012 Metric) 0805 (2012 Metric) 0805 (2012 Metric)
    Packaging Tape & Reel (TR) Tape & Reel (TR) Tape & Reel (TR)
    Product Status Active Active Active
    Resistance 18.7 kOhms 18.7 kOhms 18.7 kOhms
    Tolerance ±1% ±1% ±1%
    Power (Watts) 0.125W, 1/8W 0.125W, 1/8W 0.125W, 1/8W
    Composition Thick Film Thick Film Thick Film
    Features Automotive AEC-Q200 Automotive AEC-Q200 Automotive AEC-Q200
    Temperature Coefficient ±100ppm/°C ±100ppm/°C ±100ppm/°C
    Operating Temperature -55°C ~ 155°C -55°C ~ 155°C -55°C ~ 155°C
    Supplier Device Package AEC-Q200 AEC-Q200 AEC-Q200
    Ratings 0805 0805 0805
    Size / Dimension 0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm) 0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm) 0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
    Height - Seated (Max) 0.020" (0.50mm) 0.020" (0.50mm) 0.020" (0.50mm)