    Vishay Dale CRCW080518K7FKEAHP
    Part No.:
    CRCW080518K7FKEAHP
    Datasheet:
    ICMILES ELECTRONICS LIMITEDCRCW080518K7FKEAHP.pdf
    Description:
    RES SMD 18.7K OHM 1% 1/2W 0805
    Series:
    CRCW-HP e3
    Resistance:
    18.7 kOhms
    Tolerance:
    ±1%
    Power (Watts):
    0.5W, 1/2W
    Features:
    Automotive AEC-Q200, Pulse Withstanding
    Temperature Coefficient:
    ±100ppm/°C
    Operating Temperature:
    -55°C ~ 155°C
    Size / Dimension:
    0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
    Height - Seated (Max):
    0.024" (0.60mm)
    Datasheet:
    1. How to order CRCW080518K7FKEAHP on ICMILES ELECTRONICS LIMITED?
    3. Are the CRCW080518K7FKEAHP price and inventory displayed accurate?
    5. How is the shipping arranged?
    6. What is the process for return or replacement of CRCW080518K7FKEAHP?
    Image CRCW080518K7FKEAHP
    Part Number CRCW080518K7FKEAHP
    Manufacturer Vishay Dale
    Series CRCW-HP e3
    Package/Case 0805 (2012 Metric)
    Packaging Tape & Reel (TR)
    Product Status Active
    Resistance 18.7 kOhms
    Tolerance ±1%
    Power (Watts) 0.5W, 1/2W
    Composition Thick Film
    Features Automotive AEC-Q200, Pulse Withstanding
    Temperature Coefficient ±100ppm/°C
    Operating Temperature -55°C ~ 155°C
    Supplier Device Package AEC-Q200
    Ratings 0805
    Size / Dimension 0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
    Height - Seated (Max) 0.024" (0.60mm)