    Vishay Dale CRCW080518K7FKEAC
    Part No.:
    CRCW080518K7FKEAC
    Package:
    0805 (2012 Metric)
    Datasheet:
    ICMILES ELECTRONICS LIMITEDCRCW080518K7FKEAC.pdf
    Description:
    RES 18.7K OHM 1% 1/8W 0805
    Series:
    CRCW-C
    Package/Case:
    0805 (2012 Metric)
    Resistance:
    18.7 kOhms
    Tolerance:
    ±1%
    Power (Watts):
    0.125W, 1/8W
    Temperature Coefficient:
    ±100ppm/°C
    Operating Temperature:
    -55°C ~ 155°C
    Supplier Device Package:
    Ratings:
    0805
    Size / Dimension:
    0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
    Height - Seated (Max):
    0.024" (0.60mm)
    Datasheet:
    1. How to order CRCW080518K7FKEAC on ICMILES ELECTRONICS LIMITED?
    3. Are the CRCW080518K7FKEAC price and inventory displayed accurate?
    5. How is the shipping arranged?
    6. What is the process for return or replacement of CRCW080518K7FKEAC?
    Image CRCW080518K7FKEAC
    Part Number CRCW080518K7FKEAC
    Manufacturer Vishay Dale
    Series CRCW-C
    Package/Case 0805 (2012 Metric)
    Packaging Tape & Reel (TR)
    Product Status Active
    Resistance 18.7 kOhms
    Tolerance ±1%
    Power (Watts) 0.125W, 1/8W
    Composition Thick Film
    Features -
    Temperature Coefficient ±100ppm/°C
    Operating Temperature -55°C ~ 155°C
    Supplier Device Package -
    Ratings 0805
    Size / Dimension 0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
    Height - Seated (Max) 0.024" (0.60mm)