    Vishay Dale CRCW0603187RFKEA
    Part No.:
    CRCW0603187RFKEA
    Package:
    0603 (1608 Metric)
    Datasheet:
    ICMILES ELECTRONICS LIMITEDCRCW0603187RFKEA.pdf
    Description:
    RES SMD 187 OHM 1% 1/10W 0603
    Series:
    D/CRCW e3
    Package/Case:
    0603 (1608 Metric)
    Resistance:
    187 Ohms
    Tolerance:
    ±1%
    Power (Watts):
    0.1W, 1/10W
    Features:
    Automotive AEC-Q200
    Temperature Coefficient:
    ±100ppm/°C
    Operating Temperature:
    -55°C ~ 155°C
    Ratings:
    0603
    Size / Dimension:
    0.061" L x 0.033" W (1.55mm x 0.85mm)
    Height - Seated (Max):
    0.020" (0.50mm)
    Datasheet:
    1. How to order CRCW0603187RFKEA on ICMILES ELECTRONICS LIMITED?
    3. Are the CRCW0603187RFKEA price and inventory displayed accurate?
    5. How is the shipping arranged?
    6. What is the process for return or replacement of CRCW0603187RFKEA?
    Image CRCW0603187RFKEA CRCW0603187RFKEAHP CRCW0603187RFKEAC
    Part Number CRCW0603187RFKEA CRCW0603187RFKEAHP CRCW0603187RFKEAC
    Manufacturer Vishay Dale Vishay Dale Vishay Dale
    Series D/CRCW e3 D/CRCW e3 D/CRCW e3
    Package/Case 0603 (1608 Metric) 0603 (1608 Metric) 0603 (1608 Metric)
    Packaging Tape & Reel (TR) Tape & Reel (TR) Tape & Reel (TR)
    Product Status Active Active Active
    Resistance 187 Ohms 187 Ohms 187 Ohms
    Tolerance ±1% ±1% ±1%
    Power (Watts) 0.1W, 1/10W 0.1W, 1/10W 0.1W, 1/10W
    Composition Thick Film Thick Film Thick Film
    Features Automotive AEC-Q200 Automotive AEC-Q200 Automotive AEC-Q200
    Temperature Coefficient ±100ppm/°C ±100ppm/°C ±100ppm/°C
    Operating Temperature -55°C ~ 155°C -55°C ~ 155°C -55°C ~ 155°C
    Supplier Device Package AEC-Q200 AEC-Q200 AEC-Q200
    Ratings 0603 0603 0603
    Size / Dimension 0.061" L x 0.033" W (1.55mm x 0.85mm) 0.061" L x 0.033" W (1.55mm x 0.85mm) 0.061" L x 0.033" W (1.55mm x 0.85mm)
    Height - Seated (Max) 0.020" (0.50mm) 0.020" (0.50mm) 0.020" (0.50mm)