    Vishay Dale CRCW040243K0FKED
    Part No.:
    CRCW040243K0FKED
    Datasheet:
    ICMILES ELECTRONICS LIMITEDCRCW040243K0FKED.pdf
    Description:
    RES SMD 43K OHM 1% 1/16W 0402
    Series:
    D/CRCW e3
    Resistance:
    43 kOhms
    Tolerance:
    ±1%
    Power (Watts):
    0.063W, 1/16W
    Features:
    Automotive AEC-Q200
    Temperature Coefficient:
    ±100ppm/°C
    Operating Temperature:
    -55°C ~ 155°C
    Size / Dimension:
    0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
    Height - Seated (Max):
    0.016" (0.40mm)
    Datasheet:
    1. How to order CRCW040243K0FKED on ICMILES ELECTRONICS LIMITED?
    3. Are the CRCW040243K0FKED price and inventory displayed accurate?
    5. How is the shipping arranged?
    6. What is the process for return or replacement of CRCW040243K0FKED?
    Image CRCW040243K0FKED CRCW040243K0FKEDHP CRCW040243K0FKEDC
    Part Number CRCW040243K0FKED CRCW040243K0FKEDHP CRCW040243K0FKEDC
    Manufacturer Vishay Dale Vishay Dale Vishay Dale
    Series D/CRCW e3 D/CRCW e3 D/CRCW e3
    Package/Case 0402 (1005 Metric) 0402 (1005 Metric) 0402 (1005 Metric)
    Packaging Tape & Reel (TR) Tape & Reel (TR) Tape & Reel (TR)
    Product Status Active Active Active
    Resistance 43 kOhms 43 kOhms 43 kOhms
    Tolerance ±1% ±1% ±1%
    Power (Watts) 0.063W, 1/16W 0.063W, 1/16W 0.063W, 1/16W
    Composition Thick Film Thick Film Thick Film
    Features Automotive AEC-Q200 Automotive AEC-Q200 Automotive AEC-Q200
    Temperature Coefficient ±100ppm/°C ±100ppm/°C ±100ppm/°C
    Operating Temperature -55°C ~ 155°C -55°C ~ 155°C -55°C ~ 155°C
    Supplier Device Package AEC-Q200 AEC-Q200 AEC-Q200
    Ratings 0402 0402 0402
    Size / Dimension 0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm) 0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm) 0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
    Height - Seated (Max) 0.016" (0.40mm) 0.016" (0.40mm) 0.016" (0.40mm)