    Vishay Dale CRCW040243K0FKEDC
    Part No.:
    CRCW040243K0FKEDC
    Datasheet:
    ICMILES ELECTRONICS LIMITEDCRCW040243K0FKEDC.pdf
    Description:
    RES 43K OHM 1% 1/16W 0402
    Series:
    CRCW-C
    Resistance:
    43 kOhms
    Tolerance:
    ±1%
    Power (Watts):
    0.063W, 1/16W
    Temperature Coefficient:
    ±100ppm/°C
    Operating Temperature:
    -55°C ~ 155°C
    Size / Dimension:
    0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
    Height - Seated (Max):
    0.014" (0.35mm)
    Datasheet:
    1. How to order CRCW040243K0FKEDC on ICMILES ELECTRONICS LIMITED?
    3. Are the CRCW040243K0FKEDC price and inventory displayed accurate?
    5. How is the shipping arranged?
    6. What is the process for return or replacement of CRCW040243K0FKEDC?
    Image CRCW040243K0FKEDC
    Part Number CRCW040243K0FKEDC
    Manufacturer Vishay Dale
    Series CRCW-C
    Package/Case 0402 (1005 Metric)
    Packaging Tape & Reel (TR)
    Product Status Active
    Resistance 43 kOhms
    Tolerance ±1%
    Power (Watts) 0.063W, 1/16W
    Composition Thick Film
    Features -
    Temperature Coefficient ±100ppm/°C
    Operating Temperature -55°C ~ 155°C
    Supplier Device Package -
    Ratings 0402
    Size / Dimension 0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
    Height - Seated (Max) 0.014" (0.35mm)