    Vishay Dale CRCW040243K0FKEDHP
    Part No.:
    CRCW040243K0FKEDHP
    Datasheet:
    ICMILES ELECTRONICS LIMITEDCRCW040243K0FKEDHP.pdf
    Description:
    RES SMD 43K OHM 1% 1/5W 0402
    Series:
    CRCW-HP e3
    Resistance:
    43 kOhms
    Tolerance:
    ±1%
    Power (Watts):
    0.2W, 1/5W
    Features:
    Automotive AEC-Q200, Pulse Withstanding
    Temperature Coefficient:
    ±100ppm/°C
    Operating Temperature:
    -55°C ~ 155°C
    Size / Dimension:
    0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
    Height - Seated (Max):
    0.016" (0.40mm)
    Datasheet:
    1. How to order CRCW040243K0FKEDHP on ICMILES ELECTRONICS LIMITED?
    3. Are the CRCW040243K0FKEDHP price and inventory displayed accurate?
    5. How is the shipping arranged?
    6. What is the process for return or replacement of CRCW040243K0FKEDHP?
    Image CRCW040243K0FKEDHP
    Part Number CRCW040243K0FKEDHP
    Manufacturer Vishay Dale
    Series CRCW-HP e3
    Package/Case 0402 (1005 Metric)
    Packaging Tape & Reel (TR)
    Product Status Active
    Resistance 43 kOhms
    Tolerance ±1%
    Power (Watts) 0.2W, 1/5W
    Composition Thick Film
    Features Automotive AEC-Q200, Pulse Withstanding
    Temperature Coefficient ±100ppm/°C
    Operating Temperature -55°C ~ 155°C
    Supplier Device Package AEC-Q200
    Ratings 0402
    Size / Dimension 0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
    Height - Seated (Max) 0.016" (0.40mm)