    Vishay Dale CRCW040238K3FKED
    Part No.:
    CRCW040238K3FKED
    Datasheet:
    ICMILES ELECTRONICS LIMITEDCRCW040238K3FKED.pdf
    Description:
    RES SMD 38.3K OHM 1% 1/16W 0402
    Series:
    D/CRCW e3
    Resistance:
    38.3 kOhms
    Tolerance:
    ±1%
    Power (Watts):
    0.063W, 1/16W
    Features:
    Automotive AEC-Q200
    Temperature Coefficient:
    ±100ppm/°C
    Operating Temperature:
    -55°C ~ 155°C
    Supplier Device Package:
    AEC-Q200
    Size / Dimension:
    0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
    Height - Seated (Max):
    0.016" (0.40mm)
    Datasheet:
    1. How to order CRCW040238K3FKED on ICMILES ELECTRONICS LIMITED?
    3. Are the CRCW040238K3FKED price and inventory displayed accurate?
    5. How is the shipping arranged?
    6. What is the process for return or replacement of CRCW040238K3FKED?
    Image CRCW040238K3FKED CRCW040238K3FKEDHP CRCW040238K3FKEDC
    Part Number CRCW040238K3FKED CRCW040238K3FKEDHP CRCW040238K3FKEDC
    Manufacturer Vishay Dale Vishay Dale Vishay Dale
    Series D/CRCW e3 D/CRCW e3 D/CRCW e3
    Package/Case 0402 (1005 Metric) 0402 (1005 Metric) 0402 (1005 Metric)
    Packaging Tape & Reel (TR) Tape & Reel (TR) Tape & Reel (TR)
    Product Status Active Active Active
    Resistance 38.3 kOhms 38.3 kOhms 38.3 kOhms
    Tolerance ±1% ±1% ±1%
    Power (Watts) 0.063W, 1/16W 0.063W, 1/16W 0.063W, 1/16W
    Composition Thick Film Thick Film Thick Film
    Features Automotive AEC-Q200 Automotive AEC-Q200 Automotive AEC-Q200
    Temperature Coefficient ±100ppm/°C ±100ppm/°C ±100ppm/°C
    Operating Temperature -55°C ~ 155°C -55°C ~ 155°C -55°C ~ 155°C
    Supplier Device Package AEC-Q200 AEC-Q200 AEC-Q200
    Ratings 0402 0402 0402
    Size / Dimension 0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm) 0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm) 0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
    Height - Seated (Max) 0.016" (0.40mm) 0.016" (0.40mm) 0.016" (0.40mm)