    Vishay Dale CRCW040238K3FKEDC
    Part No.:
    CRCW040238K3FKEDC
    Datasheet:
    ICMILES ELECTRONICS LIMITEDCRCW040238K3FKEDC.pdf
    Description:
    RES 38.3K OHM 1% 1/16W 0402
    Series:
    CRCW-C
    Resistance:
    38.3 kOhms
    Tolerance:
    ±1%
    Power (Watts):
    0.063W, 1/16W
    Temperature Coefficient:
    ±100ppm/°C
    Operating Temperature:
    -55°C ~ 155°C
    Size / Dimension:
    0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
    Height - Seated (Max):
    0.014" (0.35mm)
    Datasheet:
    1. How to order CRCW040238K3FKEDC on ICMILES ELECTRONICS LIMITED?
    3. Are the CRCW040238K3FKEDC price and inventory displayed accurate?
    5. How is the shipping arranged?
    6. What is the process for return or replacement of CRCW040238K3FKEDC?
    Image CRCW040238K3FKEDC
    Part Number CRCW040238K3FKEDC
    Manufacturer Vishay Dale
    Series CRCW-C
    Product Status Active
    Resistance 38.3 kOhms
    Tolerance ±1%
    Power (Watts) 0.063W, 1/16W
    Composition Thick Film
    Features -
    Temperature Coefficient ±100ppm/°C
    Operating Temperature -55°C ~ 155°C
    Supplier Device Package -
    Ratings 0402
    Size / Dimension 0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
    Height - Seated (Max) 0.014" (0.35mm)