    Vishay Dale CRCW040238K3FKEDHP
    Part No.:
    CRCW040238K3FKEDHP
    Manufacturer:
    Vishay Dale
    Category:
    Chip Resistor - Surface Mount
    Package:
    0402 (1005 Metric)
    Datasheet:
    ICMILES ELECTRONICS LIMITEDCRCW040238K3FKEDHP.pdf
    Description:
    RES SMD 38.3K OHM 1% 1/5W 0402
    Manufacturer:
    Vishay Dale
    Series:
    CRCW-HP e3
    Package/Case:
    0402 (1005 Metric)
    Packaging:
    Tape & Reel (TR)
    Product Status:
    Active
    Resistance:
    38.3 kOhms
    Tolerance:
    ±1%
    Power (Watts):
    0.2W, 1/5W
    Composition:
    Thick Film
    Features:
    Automotive AEC-Q200, Pulse Withstanding
    Temperature Coefficient:
    ±100ppm/°C
    Operating Temperature:
    -55°C ~ 155°C
    Supplier Device Package:
    AEC-Q200
    Ratings:
    0402
    Size / Dimension:
    0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
    Height - Seated (Max):
    0.016" (0.40mm)
    Number of Terminations:
    2
    Failure Rate:
    Datasheet:
    1. How to order CRCW040238K3FKEDHP on ICMILES ELECTRONICS LIMITED?
    3. Are the CRCW040238K3FKEDHP price and inventory displayed accurate?
    4. What forms of payment are accepted?
    Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
    5. How is the shipping arranged?
    6. What is the process for return or replacement of CRCW040238K3FKEDHP?
    Image CRCW040238K3FKEDHP
    Part Number CRCW040238K3FKEDHP
    Manufacturer Vishay Dale
    Series CRCW-HP e3
    Package/Case 0402 (1005 Metric)
    Packaging Tape & Reel (TR)
    Product Status Active
    Resistance 38.3 kOhms
    Tolerance ±1%
    Power (Watts) 0.2W, 1/5W
    Composition Thick Film
    Features Automotive AEC-Q200, Pulse Withstanding
    Temperature Coefficient ±100ppm/°C
    Operating Temperature -55°C ~ 155°C
    Supplier Device Package AEC-Q200
    Ratings 0402
    Size / Dimension 0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
    Height - Seated (Max) 0.016" (0.40mm)