    Vishay Dale CRCW0402374RFKED
    Part No.:
    CRCW0402374RFKED
    Package:
    0402 (1005 Metric)
    Datasheet:
    ICMILES ELECTRONICS LIMITEDCRCW0402374RFKED.pdf
    Description:
    RES SMD 374 OHM 1% 1/16W 0402
    Series:
    D/CRCW e3
    Package/Case:
    0402 (1005 Metric)
    Resistance:
    374 Ohms
    Tolerance:
    ±1%
    Power (Watts):
    0.063W, 1/16W
    Features:
    Automotive AEC-Q200
    Temperature Coefficient:
    ±100ppm/°C
    Operating Temperature:
    -55°C ~ 155°C
    Supplier Device Package:
    AEC-Q200
    Ratings:
    0402
    Size / Dimension:
    0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
    Height - Seated (Max):
    0.016" (0.40mm)
    Datasheet:
    1. How to order CRCW0402374RFKED on ICMILES ELECTRONICS LIMITED?
    3. Are the CRCW0402374RFKED price and inventory displayed accurate?
    5. How is the shipping arranged?
    6. What is the process for return or replacement of CRCW0402374RFKED?
    Image CRCW0402374RFKED CRCW0402374RFKEDHP CRCW0402374RFKEDC
    Part Number CRCW0402374RFKED CRCW0402374RFKEDHP CRCW0402374RFKEDC
    Manufacturer Vishay Dale Vishay Dale Vishay Dale
    Series D/CRCW e3 D/CRCW e3 D/CRCW e3
    Package/Case 0402 (1005 Metric) 0402 (1005 Metric) 0402 (1005 Metric)
    Packaging Tape & Reel (TR) Tape & Reel (TR) Tape & Reel (TR)
    Product Status Active Active Active
    Resistance 374 Ohms 374 Ohms 374 Ohms
    Tolerance ±1% ±1% ±1%
    Power (Watts) 0.063W, 1/16W 0.063W, 1/16W 0.063W, 1/16W
    Composition Thick Film Thick Film Thick Film
    Features Automotive AEC-Q200 Automotive AEC-Q200 Automotive AEC-Q200
    Temperature Coefficient ±100ppm/°C ±100ppm/°C ±100ppm/°C
    Operating Temperature -55°C ~ 155°C -55°C ~ 155°C -55°C ~ 155°C
    Supplier Device Package AEC-Q200 AEC-Q200 AEC-Q200
    Ratings 0402 0402 0402
    Size / Dimension 0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm) 0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm) 0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
    Height - Seated (Max) 0.016" (0.40mm) 0.016" (0.40mm) 0.016" (0.40mm)