    Vishay Dale CRCW0402374RFKEDC
    Part No.:
    CRCW0402374RFKEDC
    Datasheet:
    ICMILES ELECTRONICS LIMITEDCRCW0402374RFKEDC.pdf
    Description:
    RES 374 OHM 1% 1/16W 0402
    Series:
    CRCW-C
    Resistance:
    374 Ohms
    Tolerance:
    ±1%
    Power (Watts):
    0.063W, 1/16W
    Temperature Coefficient:
    ±100ppm/°C
    Operating Temperature:
    -55°C ~ 155°C
    Size / Dimension:
    0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
    Height - Seated (Max):
    0.014" (0.35mm)
    Datasheet:
    1. How to order CRCW0402374RFKEDC on ICMILES ELECTRONICS LIMITED?
    3. Are the CRCW0402374RFKEDC price and inventory displayed accurate?
    5. How is the shipping arranged?
    6. What is the process for return or replacement of CRCW0402374RFKEDC?
    Image CRCW0402374RFKEDC
    Part Number CRCW0402374RFKEDC
    Manufacturer Vishay Dale
    Series CRCW-C
    Product Status Active
    Resistance 374 Ohms
    Tolerance ±1%
    Power (Watts) 0.063W, 1/16W
    Composition Thick Film
    Features -
    Temperature Coefficient ±100ppm/°C
    Operating Temperature -55°C ~ 155°C
    Supplier Device Package -
    Ratings 0402
    Size / Dimension 0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
    Height - Seated (Max) 0.014" (0.35mm)