    Vishay Dale CRCW0402374RFKEDHP
    Part No.:
    CRCW0402374RFKEDHP
    Datasheet:
    ICMILES ELECTRONICS LIMITEDCRCW0402374RFKEDHP.pdf
    Description:
    RES SMD 374 OHM 1% 1/5W 0402
    Series:
    CRCW-HP e3
    Resistance:
    374 Ohms
    Tolerance:
    ±1%
    Power (Watts):
    0.2W, 1/5W
    Features:
    Automotive AEC-Q200, Pulse Withstanding
    Temperature Coefficient:
    ±100ppm/°C
    Operating Temperature:
    -55°C ~ 155°C
    Supplier Device Package:
    AEC-Q200
    Size / Dimension:
    0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
    Height - Seated (Max):
    0.016" (0.40mm)
    Datasheet:
    1. How to order CRCW0402374RFKEDHP on ICMILES ELECTRONICS LIMITED?
    3. Are the CRCW0402374RFKEDHP price and inventory displayed accurate?
    5. How is the shipping arranged?
    6. What is the process for return or replacement of CRCW0402374RFKEDHP?
    Image CRCW0402374RFKEDHP
    Part Number CRCW0402374RFKEDHP
    Manufacturer Vishay Dale
    Series CRCW-HP e3
    Product Status Active
    Resistance 374 Ohms
    Tolerance ±1%
    Power (Watts) 0.2W, 1/5W
    Composition Thick Film
    Features Automotive AEC-Q200, Pulse Withstanding
    Temperature Coefficient ±100ppm/°C
    Operating Temperature -55°C ~ 155°C
    Supplier Device Package AEC-Q200
    Ratings 0402
    Size / Dimension 0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
    Height - Seated (Max) 0.016" (0.40mm)