    Vishay Dale CRCW04021K20JNED
    Part No.:
    CRCW04021K20JNED
    Datasheet:
    ICMILES ELECTRONICS LIMITEDCRCW04021K20JNED.pdf
    Description:
    RES SMD 1.2K OHM 5% 1/16W 0402
    Series:
    D/CRCW e3
    Resistance:
    1.2 kOhms
    Tolerance:
    ±5%
    Power (Watts):
    0.063W, 1/16W
    Features:
    Automotive AEC-Q200
    Temperature Coefficient:
    ±200ppm/°C
    Operating Temperature:
    -55°C ~ 155°C
    Supplier Device Package:
    AEC-Q200
    Size / Dimension:
    0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
    Height - Seated (Max):
    0.016" (0.40mm)
    Datasheet:
    1. How to order CRCW04021K20JNED on ICMILES ELECTRONICS LIMITED?
    3. Are the CRCW04021K20JNED price and inventory displayed accurate?
    5. How is the shipping arranged?
    6. What is the process for return or replacement of CRCW04021K20JNED?
    Image CRCW04021K20JNED CRCW04021K20JNEDHP CRCW04021K20JNEDC
    Part Number CRCW04021K20JNED CRCW04021K20JNEDHP CRCW04021K20JNEDC
    Manufacturer Vishay Dale Vishay Dale Vishay Dale
    Series D/CRCW e3 D/CRCW e3 D/CRCW e3
    Package/Case 0402 (1005 Metric) 0402 (1005 Metric) 0402 (1005 Metric)
    Packaging Tape & Reel (TR) Tape & Reel (TR) Tape & Reel (TR)
    Product Status Active Active Active
    Resistance 1.2 kOhms 1.2 kOhms 1.2 kOhms
    Tolerance ±5% ±5% ±5%
    Power (Watts) 0.063W, 1/16W 0.063W, 1/16W 0.063W, 1/16W
    Composition Thick Film Thick Film Thick Film
    Features Automotive AEC-Q200 Automotive AEC-Q200 Automotive AEC-Q200
    Temperature Coefficient ±200ppm/°C ±200ppm/°C ±200ppm/°C
    Operating Temperature -55°C ~ 155°C -55°C ~ 155°C -55°C ~ 155°C
    Supplier Device Package AEC-Q200 AEC-Q200 AEC-Q200
    Ratings 0402 0402 0402
    Size / Dimension 0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm) 0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm) 0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
    Height - Seated (Max) 0.016" (0.40mm) 0.016" (0.40mm) 0.016" (0.40mm)