    Vishay Dale CRCW04021K20JNEDC
    Part No.:
    CRCW04021K20JNEDC
    Datasheet:
    ICMILES ELECTRONICS LIMITEDCRCW04021K20JNEDC.pdf
    Description:
    RES 1.2K OHM 5% 1/16W 0402
    Series:
    CRCW-C
    Resistance:
    1.2 kOhms
    Tolerance:
    ±5%
    Power (Watts):
    0.063W, 1/16W
    Temperature Coefficient:
    ±200ppm/°C
    Operating Temperature:
    -55°C ~ 155°C
    Size / Dimension:
    0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
    Height - Seated (Max):
    0.014" (0.35mm)
    Datasheet:
    1. How to order CRCW04021K20JNEDC on ICMILES ELECTRONICS LIMITED?
    3. Are the CRCW04021K20JNEDC price and inventory displayed accurate?
    5. How is the shipping arranged?
    6. What is the process for return or replacement of CRCW04021K20JNEDC?
    Image CRCW04021K20JNEDC
    Part Number CRCW04021K20JNEDC
    Manufacturer Vishay Dale
    Series CRCW-C
    Package/Case 0402 (1005 Metric)
    Packaging Tape & Reel (TR)
    Product Status Active
    Resistance 1.2 kOhms
    Tolerance ±5%
    Power (Watts) 0.063W, 1/16W
    Composition Thick Film
    Features -
    Temperature Coefficient ±200ppm/°C
    Operating Temperature -55°C ~ 155°C
    Supplier Device Package -
    Ratings 0402
    Size / Dimension 0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
    Height - Seated (Max) 0.014" (0.35mm)