    Vicor Corporation V375A24T600B
    Part No.:
    V375A24T600B
    Datasheet:
    ICMILES ELECTRONICS LIMITEDV375A24T600B.pdf
    Description:
    DC DC CONVERTER 24V 600W
    Series:
    Maxi (600W)
    Voltage - Input (Min):
    250V
    Voltage - Input (Max):
    425V
    Voltage - Output 1:
    24V
    Current - Output (Max):
    25A
    Power (Watts):
    600 W
    Voltage - Isolation:
    3 kV
    Operating Temperature:
    -40°C ~ 100°C
    Efficiency:
    87.5%
    Datasheet:
    1. How to order V375A24T600B on ICMILES ELECTRONICS LIMITED?
    3. Are the V375A24T600B price and inventory displayed accurate?
    5. How is the shipping arranged?
    6. What is the process for return or replacement of V375A24T600B?
    Image V375A24T600BG2 V375A24T600BN3 V375A24T600BN V375A24T600BL V375A24T600B
    Part Number V375A24T600BG2 V375A24T600BN3 V375A24T600BN V375A24T600BL V375A24T600B
    Series Maxi (600W) Maxi (600W) Maxi (600W) Maxi (600W) Maxi (600W)
    Package/Case Full Brick Full Brick Full Brick Full Brick Full Brick
    Packaging Bulk Bulk Bulk Bulk Bulk
    Product Status Active Active Active Active Active
    Type Isolated Module Isolated Module Isolated Module Isolated Module Isolated Module
    Number of Outputs 1 1 1 1 1
    Voltage - Input (Min) 250V 250V 250V 250V 250V
    Voltage - Input (Max) 425V 425V 425V 425V 425V
    Voltage - Output 1 24V 24V 24V 24V 24V
    Voltage - Output 4 - - - - -
    Current - Output (Max) 25A 25A 25A 25A 25A
    Power (Watts) 600 W 600 W 600 W 600 W 600 W
    Voltage - Isolation 3 kV 3 kV 3 kV 3 kV 3 kV
    Features OVP, UVLO OVP, UVLO OVP, UVLO OVP, UVLO OVP, UVLO
    Operating Temperature -40°C ~ 100°C -40°C ~ 100°C -40°C ~ 100°C -40°C ~ 100°C -40°C ~ 100°C
    Efficiency 87.5% 87.5% 87.5% 87.5% 87.5%