    Vicor Corporation V375A24T600BN
    Part No.:
    V375A24T600BN
    Manufacturer:
    Vicor Corporation
    Category:
    DC DC Converters
    Package:
    Full Brick
    Datasheet:
    ICMILES ELECTRONICS LIMITEDV375A24T600BN.pdf
    Description:
    DC DC CONVERTER 24V 600W
    Manufacturer:
    Vicor Corporation
    Series:
    Maxi (600W)
    Package/Case:
    Full Brick
    Packaging:
    Bulk
    Product Status:
    Active
    Type:
    Isolated Module
    Number of Outputs:
    1
    Voltage - Input (Min):
    250V
    Voltage - Input (Max):
    425V
    Voltage - Output 1:
    24V
    Voltage - Output 2:
    Voltage - Output 3:
    Voltage - Output 4:
    Current - Output (Max):
    25A
    Power (Watts):
    600 W
    Voltage - Isolation:
    3 kV
    Applications:
    ITE (Commercial)
    Features:
    OVP, UVLO
    Operating Temperature:
    -40°C ~ 100°C
    Efficiency:
    87.5%
    Grade:
    Qualification:
    Mounting Type:
    Through Hole
    Supplier Device Package:
    Control Features:
    Approval Agency:
    Standard Number:
    Datasheet:
    1. How to order V375A24T600BN on ICMILES ELECTRONICS LIMITED?
    3. Are the V375A24T600BN price and inventory displayed accurate?
    4. What forms of payment are accepted?
    Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
    5. How is the shipping arranged?
    6. What is the process for return or replacement of V375A24T600BN?
    Image V375A24T600BN3 V375A24T600BN
    Part Number V375A24T600BN3 V375A24T600BN
    Manufacturer Vicor Corporation Vicor Corporation
    Series Maxi (600W) Maxi (600W)
    Package/Case Full Brick Full Brick
    Packaging Bulk Bulk
    Product Status Active Active
    Type Isolated Module Isolated Module
    Number of Outputs 1 1
    Voltage - Input (Min) 250V 250V
    Voltage - Input (Max) 425V 425V
    Voltage - Output 1 24V 24V
    Voltage - Output 2 - -
    Voltage - Output 3 - -
    Voltage - Output 4 - -
    Current - Output (Max) 25A 25A
    Power (Watts) 600 W 600 W
    Voltage - Isolation 3 kV 3 kV
    Applications ITE (Commercial) ITE (Commercial)
    Features OVP, UVLO OVP, UVLO
    Operating Temperature -40°C ~ 100°C -40°C ~ 100°C
    Efficiency 87.5% 87.5%