    Vicor Corporation V375A24T600BN3
    Part No.:
    V375A24T600BN3
    Datasheet:
    ICMILES ELECTRONICS LIMITEDV375A24T600BN3.pdf
    Description:
    DC DC CONVERTER 24V 600W
    Series:
    Maxi (600W)
    Voltage - Input (Min):
    250V
    Voltage - Input (Max):
    425V
    Voltage - Output 1:
    24V
    Current - Output (Max):
    25A
    Power (Watts):
    600 W
    Voltage - Isolation:
    3 kV
    Operating Temperature:
    -40°C ~ 100°C
    Efficiency:
    87.5%
    Datasheet:
    1. How to order V375A24T600BN3 on ICMILES ELECTRONICS LIMITED?
    3. Are the V375A24T600BN3 price and inventory displayed accurate?
    5. How is the shipping arranged?
    6. What is the process for return or replacement of V375A24T600BN3?
    Image V375A24T600BN3
    Part Number V375A24T600BN3
    Manufacturer Vicor Corporation
    Series Maxi (600W)
    Number of Outputs 1
    Voltage - Input (Min) 250V
    Voltage - Input (Max) 425V
    Voltage - Output 1 24V
    Voltage - Output 4 -
    Current - Output (Max) 25A
    Power (Watts) 600 W
    Voltage - Isolation 3 kV
    Applications ITE (Commercial)
    Features OVP, UVLO
    Operating Temperature -40°C ~ 100°C
    Efficiency 87.5%