    Vicor Corporation V375A24T600BG2
    Part No.:
    V375A24T600BG2
    Datasheet:
    ICMILES ELECTRONICS LIMITEDV375A24T600BG2.pdf
    Description:
    DC DC CONVERTER 24V 600W
    Series:
    Maxi (600W)
    Voltage - Input (Min):
    250V
    Voltage - Input (Max):
    425V
    Voltage - Output 1:
    24V
    Current - Output (Max):
    25A
    Power (Watts):
    600 W
    Voltage - Isolation:
    3 kV
    Operating Temperature:
    -40°C ~ 100°C
    Efficiency:
    87.5%
    Datasheet:
    1. How to order V375A24T600BG2 on ICMILES ELECTRONICS LIMITED?
    3. Are the V375A24T600BG2 price and inventory displayed accurate?
    5. How is the shipping arranged?
    6. What is the process for return or replacement of V375A24T600BG2?
    Image V375A24T600BG2
    Part Number V375A24T600BG2
    Manufacturer Vicor Corporation
    Series Maxi (600W)
    Package/Case Full Brick
    Packaging Bulk
    Product Status Active
    Type Isolated Module
    Number of Outputs 1
    Voltage - Input (Min) 250V
    Voltage - Input (Max) 425V
    Voltage - Output 1 24V
    Voltage - Output 4 -
    Current - Output (Max) 25A
    Power (Watts) 600 W
    Voltage - Isolation 3 kV
    Applications ITE (Commercial)
    Features OVP, UVLO
    Operating Temperature -40°C ~ 100°C
    Efficiency 87.5%