    Vicor Corporation V24B5M150B
    Part No.:
    V24B5M150B
    Manufacturer:
    Vicor Corporation
    Category:
    DC DC Converters
    Package:
    9-DIP Module
    Datasheet:
    ICMILES ELECTRONICS LIMITEDV24B5M150B.pdf
    Description:
    DC DC CONVERTER 5V 150W
    Manufacturer:
    Vicor Corporation
    Series:
    MINI (150W)
    Package/Case:
    9-DIP Module
    Packaging:
    Bulk
    Product Status:
    Active
    Type:
    Isolated Module
    Number of Outputs:
    1
    Voltage - Input (Min):
    18V
    Voltage - Input (Max):
    36V
    Voltage - Output 1:
    5V
    Voltage - Output 2:
    Voltage - Output 3:
    Voltage - Output 4:
    Current - Output (Max):
    30A
    Power (Watts):
    150 W
    Voltage - Isolation:
    3 kV
    Applications:
    ITE (Commercial)
    Features:
    OVP, UVLO
    Operating Temperature:
    -55°C ~ 100°C
    Efficiency:
    84.8%
    Grade:
    Qualification:
    Mounting Type:
    Through Hole
    Supplier Device Package:
    Control Features:
    Approval Agency:
    Standard Number:
    Datasheet:
    1. How to order V24B5M150B on ICMILES ELECTRONICS LIMITED?
    3. Are the V24B5M150B price and inventory displayed accurate?
    4. What forms of payment are accepted?
    Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
    5. How is the shipping arranged?
    6. What is the process for return or replacement of V24B5M150B?
    Image V24B5M150BG2 V24B5M150BL V24B5M150B V24B5M150BG V24B5M150BN3
    Part Number V24B5M150BG2 V24B5M150BL V24B5M150B V24B5M150BG V24B5M150BN3
    Series MINI (150W) MINI (150W) MINI (150W) MINI (150W) MINI (150W)
    Package/Case 9-DIP Module 9-DIP Module 9-DIP Module 9-DIP Module 9-DIP Module
    Packaging Bulk Bulk Bulk Bulk Bulk
    Product Status Active Active Active Active Active
    Type Isolated Module Isolated Module Isolated Module Isolated Module Isolated Module
    Number of Outputs 1 1 1 1 1
    Voltage - Input (Min) 18V 18V 18V 18V 18V
    Voltage - Input (Max) 36V 36V 36V 36V 36V
    Voltage - Output 1 5V 5V 5V 5V 5V
    Voltage - Output 2 - - - - -
    Voltage - Output 3 - - - - -
    Voltage - Output 4 - - - - -
    Current - Output (Max) 30A 30A 30A 30A 30A
    Power (Watts) 150 W 150 W 150 W 150 W 150 W
    Voltage - Isolation 3 kV 3 kV 3 kV 3 kV 3 kV
    Features OVP, UVLO OVP, UVLO OVP, UVLO OVP, UVLO OVP, UVLO
    Operating Temperature -55°C ~ 100°C -55°C ~ 100°C -55°C ~ 100°C -55°C ~ 100°C -55°C ~ 100°C
    Efficiency 84.8% 84.8% 84.8% 84.8% 84.8%