    Vicor Corporation V24B5M150BN3
    Part No.:
    V24B5M150BN3
    Package:
    9-DIP Module
    Datasheet:
    ICMILES ELECTRONICS LIMITEDV24B5M150BN3.pdf
    Description:
    DC DC CONVERTER 5V 150W
    Series:
    MINI (150W)
    Package/Case:
    9-DIP Module
    Voltage - Input (Min):
    18V
    Voltage - Input (Max):
    36V
    Voltage - Output 1:
    5V
    Current - Output (Max):
    30A
    Power (Watts):
    150 W
    Voltage - Isolation:
    3 kV
    Operating Temperature:
    -55°C ~ 100°C
    Efficiency:
    84.8%
    Datasheet:
    1. How to order V24B5M150BN3 on ICMILES ELECTRONICS LIMITED?
    3. Are the V24B5M150BN3 price and inventory displayed accurate?
    5. How is the shipping arranged?
    6. What is the process for return or replacement of V24B5M150BN3?
    Image V24B5M150BN3
    Part Number V24B5M150BN3
    Manufacturer Vicor Corporation
    Series MINI (150W)
    Package/Case 9-DIP Module
    Packaging Bulk
    Product Status Active
    Type Isolated Module
    Number of Outputs 1
    Voltage - Input (Min) 18V
    Voltage - Input (Max) 36V
    Voltage - Output 1 5V
    Voltage - Output 4 -
    Current - Output (Max) 30A
    Power (Watts) 150 W
    Voltage - Isolation 3 kV
    Applications ITE (Commercial)
    Features OVP, UVLO
    Operating Temperature -55°C ~ 100°C
    Efficiency 84.8%