    Vicor Corporation V24B5M150BG
    Part No.:
    V24B5M150BG
    Package:
    9-DIP Module
    Datasheet:
    ICMILES ELECTRONICS LIMITEDV24B5M150BG.pdf
    Description:
    DC DC CONVERTER 5V 150W
    Series:
    MINI (150W)
    Package/Case:
    9-DIP Module
    Voltage - Input (Min):
    18V
    Voltage - Input (Max):
    36V
    Voltage - Output 1:
    5V
    Current - Output (Max):
    30A
    Power (Watts):
    150 W
    Voltage - Isolation:
    3 kV
    Operating Temperature:
    -55°C ~ 100°C
    Efficiency:
    84.8%
    Datasheet:
    1. How to order V24B5M150BG on ICMILES ELECTRONICS LIMITED?
    3. Are the V24B5M150BG price and inventory displayed accurate?
    5. How is the shipping arranged?
    6. What is the process for return or replacement of V24B5M150BG?
    Image V24B5M150BG2 V24B5M150BG
    Part Number V24B5M150BG2 V24B5M150BG
    Manufacturer Vicor Corporation Vicor Corporation
    Series MINI (150W) MINI (150W)
    Package/Case 9-DIP Module 9-DIP Module
    Packaging Bulk Bulk
    Product Status Active Active
    Type Isolated Module Isolated Module
    Number of Outputs 1 1
    Voltage - Input (Min) 18V 18V
    Voltage - Input (Max) 36V 36V
    Voltage - Output 1 5V 5V
    Voltage - Output 4 - -
    Current - Output (Max) 30A 30A
    Power (Watts) 150 W 150 W
    Voltage - Isolation 3 kV 3 kV
    Applications ITE (Commercial) ITE (Commercial)
    Features OVP, UVLO OVP, UVLO
    Operating Temperature -55°C ~ 100°C -55°C ~ 100°C
    Efficiency 84.8% 84.8%