    Vicor Corporation V24B5M150BG2
    Part No.:
    V24B5M150BG2
    Package:
    9-DIP Module
    Datasheet:
    ICMILES ELECTRONICS LIMITEDV24B5M150BG2.pdf
    Description:
    DC DC CONVERTER 5V 150W
    Series:
    MINI (150W)
    Package/Case:
    9-DIP Module
    Voltage - Input (Min):
    18V
    Voltage - Input (Max):
    36V
    Voltage - Output 1:
    5V
    Current - Output (Max):
    30A
    Power (Watts):
    150 W
    Voltage - Isolation:
    3 kV
    Operating Temperature:
    -55°C ~ 100°C
    Efficiency:
    84.8%
    Datasheet:
    1. How to order V24B5M150BG2 on ICMILES ELECTRONICS LIMITED?
    3. Are the V24B5M150BG2 price and inventory displayed accurate?
    5. How is the shipping arranged?
    6. What is the process for return or replacement of V24B5M150BG2?
    Image V24B5M150BG2
    Part Number V24B5M150BG2
    Manufacturer Vicor Corporation
    Series MINI (150W)
    Package/Case 9-DIP Module
    Number of Outputs 1
    Voltage - Input (Min) 18V
    Voltage - Input (Max) 36V
    Voltage - Output 1 5V
    Voltage - Output 4 -
    Current - Output (Max) 30A
    Power (Watts) 150 W
    Voltage - Isolation 3 kV
    Applications ITE (Commercial)
    Features OVP, UVLO
    Operating Temperature -55°C ~ 100°C
    Efficiency 84.8%