    Bourns Inc. 3310P-125-103L
    Part No.:
    3310P-125-103L
    Datasheet:
    ICMILES ELECTRONICS LIMITED3310P-125-103L.pdf
    Description:
    POT 10K OHM 1/4W PLASTIC LINEAR
    Packaging:
    Tube
    Resistance (Ohms):
    10k
    Tolerance:
    ±20%
    Power (Watts):
    0.25W, 1/4W
    Adjustment Type:
    Top Adjustment
    Temperature Coefficient:
    ±1000ppm/°C
    Actuator Type:
    Flatted
    Actuator Length:
    0.220" (5.59mm)
    Actuator Diameter:
    0.125" (3.18mm)
    Bushing Thread:
    Mounting Type:
    Through Hole
    Datasheet:
    1. How to order 3310P-125-103L on ICMILES ELECTRONICS LIMITED?
    3. Are the 3310P-125-103L price and inventory displayed accurate?
    5. How is the shipping arranged?
    6. What is the process for return or replacement of 3310P-125-103L?
    Image 3310P-001-103L 3310P-101-203L 3310P-125-103L 3310P-025-104L 3310P-025-103L
    Part Number 3310P-001-103L 3310P-101-203L 3310P-125-103L 3310P-025-104L 3310P-025-103L
    Manufacturer Bourns Inc. Bourns Inc. Bourns Inc. Bourns Inc. Bourns Inc.
    Series Pro Audio 3310 Pro Audio 3310 Pro Audio 3310 Pro Audio 3310 Pro Audio 3310
    Packaging Tube Tube Tube Tube Tube
    Product Status Active Active Active Active Active
    Resistance (Ohms) 10k 10k 10k 10k 10k
    Tolerance ±20% ±20% ±20% ±20% ±20%
    Power (Watts) 0.25W, 1/4W 0.25W, 1/4W 0.25W, 1/4W 0.25W, 1/4W 0.25W, 1/4W
    Number of Gangs 1 1 1 1 1
    Adjustment Type Top Adjustment Top Adjustment Top Adjustment Top Adjustment Top Adjustment
    Temperature Coefficient ±1000ppm/°C ±1000ppm/°C ±1000ppm/°C ±1000ppm/°C ±1000ppm/°C
    Rotation 300° 300° 300° 300° 300°
    Termination Style PC Pins PC Pins PC Pins PC Pins PC Pins
    Actuator Type Flatted Flatted Flatted Flatted Flatted
    Actuator Length 0.220" (5.59mm) 0.220" (5.59mm) 0.220" (5.59mm) 0.220" (5.59mm) 0.220" (5.59mm)
    Actuator Diameter 0.125" (3.18mm) 0.125" (3.18mm) 0.125" (3.18mm) 0.125" (3.18mm) 0.125" (3.18mm)