    Bourns Inc. 3310P-101-203L
    Part No.:
    3310P-101-203L
    Datasheet:
    ICMILES ELECTRONICS LIMITED3310P-101-203L.pdf
    Description:
    POT 20K OHM 1/4W PLASTIC LINEAR
    Resistance (Ohms):
    20k
    Tolerance:
    ±20%
    Power (Watts):
    0.25W, 1/4W
    Temperature Coefficient:
    ±1000ppm/°C
    Actuator Type:
    Flatted
    Actuator Length:
    0.500" (12.70mm)
    Actuator Diameter:
    0.125" (3.18mm)
    Bushing Thread:
    1/4-32
    Mounting Type:
    Panel Mount
    Datasheet:
    1. How to order 3310P-101-203L on ICMILES ELECTRONICS LIMITED?
    3. Are the 3310P-101-203L price and inventory displayed accurate?
    5. How is the shipping arranged?
    6. What is the process for return or replacement of 3310P-101-203L?
    Image 3310P-001-103L 3310P-101-203L 3310P-125-103L 3310P-025-104L 3310P-025-103L
    Part Number 3310P-001-103L 3310P-101-203L 3310P-125-103L 3310P-025-104L 3310P-025-103L
    Resistance (Ohms) 20k 20k 20k 20k 20k
    Tolerance ±20% ±20% ±20% ±20% ±20%
    Power (Watts) 0.25W, 1/4W 0.25W, 1/4W 0.25W, 1/4W 0.25W, 1/4W 0.25W, 1/4W
    Temperature Coefficient ±1000ppm/°C ±1000ppm/°C ±1000ppm/°C ±1000ppm/°C ±1000ppm/°C
    Rotation 300° 300° 300° 300° 300°
    Termination Style PC Pins PC Pins PC Pins PC Pins PC Pins
    Actuator Type Flatted Flatted Flatted Flatted Flatted
    Actuator Length 0.500" (12.70mm) 0.500" (12.70mm) 0.500" (12.70mm) 0.500" (12.70mm) 0.500" (12.70mm)
    Actuator Diameter 0.125" (3.18mm) 0.125" (3.18mm) 0.125" (3.18mm) 0.125" (3.18mm) 0.125" (3.18mm)