    Bourns Inc. 3310P-001-103L
    Part No.:
    3310P-001-103L
    Manufacturer:
    Bourns Inc.
    Category:
    Rotary Potentiometers, Rheostats
    Package:
    Datasheet:
    ICMILES ELECTRONICS LIMITED3310P-001-103L.pdf
    Description:
    POT 10K OHM 1/4W PLASTIC LINEAR
    Manufacturer:
    Bourns Inc.
    Series:
    Pro Audio 3310
    Packaging:
    Tube
    Product Status:
    Active
    Resistance (Ohms):
    10k
    Tolerance:
    ±20%
    Power (Watts):
    0.25W, 1/4W
    Built in Switch:
    None
    Number of Turns:
    1.0
    Features:
    Sealed
    Taper:
    Linear
    Number of Gangs:
    1
    Adjustment Type:
    Top Adjustment
    Temperature Coefficient:
    ±1000ppm/°C
    Rotation:
    300°
    Resistive Material:
    Conductive Plastic
    Termination Style:
    PC Pins
    Actuator Type:
    Slotted
    Actuator Length:
    0.500" (12.70mm)
    Actuator Diameter:
    0.125" (3.18mm)
    Bushing Thread:
    1/4-32
    Mounting Type:
    Panel Mount
    Datasheet:
    1. How to order 3310P-001-103L on ICMILES ELECTRONICS LIMITED?
    3. Are the 3310P-001-103L price and inventory displayed accurate?
    4. What forms of payment are accepted?
    Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
    5. How is the shipping arranged?
    6. What is the process for return or replacement of 3310P-001-103L?
    Image 3310P-001-103L 3310P-101-203L 3310P-125-103L 3310P-025-104L 3310P-025-103L
    Part Number 3310P-001-103L 3310P-101-203L 3310P-125-103L 3310P-025-104L 3310P-025-103L
    Manufacturer Bourns Inc. Bourns Inc. Bourns Inc. Bourns Inc. Bourns Inc.
    Series Pro Audio 3310 Pro Audio 3310 Pro Audio 3310 Pro Audio 3310 Pro Audio 3310
    Packaging Tube Tube Tube Tube Tube
    Product Status Active Active Active Active Active
    Resistance (Ohms) 10k 10k 10k 10k 10k
    Tolerance ±20% ±20% ±20% ±20% ±20%
    Power (Watts) 0.25W, 1/4W 0.25W, 1/4W 0.25W, 1/4W 0.25W, 1/4W 0.25W, 1/4W
    Built in Switch None None None None None
    Number of Turns 1.0 1.0 1.0 1.0 1.0
    Features Sealed Sealed Sealed Sealed Sealed
    Taper Linear Linear Linear Linear Linear
    Number of Gangs 1 1 1 1 1
    Adjustment Type Top Adjustment Top Adjustment Top Adjustment Top Adjustment Top Adjustment
    Temperature Coefficient ±1000ppm/°C ±1000ppm/°C ±1000ppm/°C ±1000ppm/°C ±1000ppm/°C
    Rotation 300° 300° 300° 300° 300°
    Termination Style PC Pins PC Pins PC Pins PC Pins PC Pins
    Actuator Type Slotted Slotted Slotted Slotted Slotted
    Actuator Length 0.500" (12.70mm) 0.500" (12.70mm) 0.500" (12.70mm) 0.500" (12.70mm) 0.500" (12.70mm)
    Actuator Diameter 0.125" (3.18mm) 0.125" (3.18mm) 0.125" (3.18mm) 0.125" (3.18mm) 0.125" (3.18mm)