    Vishay Dale CRCW1206249RFKEA
    Part No.:
    CRCW1206249RFKEA
    Datasheet:
    ICMILES ELECTRONICS LIMITEDCRCW1206249RFKEA.pdf
    Description:
    RES SMD 249 OHM 1% 1/4W 1206
    Series:
    D/CRCW e3
    Resistance:
    249 Ohms
    Tolerance:
    ±1%
    Power (Watts):
    0.25W, 1/4W
    Features:
    Automotive AEC-Q200
    Temperature Coefficient:
    ±100ppm/°C
    Operating Temperature:
    -55°C ~ 155°C
    Size / Dimension:
    0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
    Height - Seated (Max):
    0.024" (0.60mm)
    Datasheet:
    1. How to order CRCW1206249RFKEA on ICMILES ELECTRONICS LIMITED?
    3. Are the CRCW1206249RFKEA price and inventory displayed accurate?
    5. How is the shipping arranged?
    6. What is the process for return or replacement of CRCW1206249RFKEA?
    Image CRCW1206249RFKEA CRCW1206249RFKEAHP CRCW1206249RFKEAC
    Part Number CRCW1206249RFKEA CRCW1206249RFKEAHP CRCW1206249RFKEAC
    Manufacturer Vishay Dale Vishay Dale Vishay Dale
    Series D/CRCW e3 D/CRCW e3 D/CRCW e3
    Package/Case 1206 (3216 Metric) 1206 (3216 Metric) 1206 (3216 Metric)
    Packaging Tape & Reel (TR) Tape & Reel (TR) Tape & Reel (TR)
    Product Status Active Active Active
    Resistance 249 Ohms 249 Ohms 249 Ohms
    Tolerance ±1% ±1% ±1%
    Power (Watts) 0.25W, 1/4W 0.25W, 1/4W 0.25W, 1/4W
    Composition Thick Film Thick Film Thick Film
    Features Automotive AEC-Q200 Automotive AEC-Q200 Automotive AEC-Q200
    Temperature Coefficient ±100ppm/°C ±100ppm/°C ±100ppm/°C
    Operating Temperature -55°C ~ 155°C -55°C ~ 155°C -55°C ~ 155°C
    Supplier Device Package AEC-Q200 AEC-Q200 AEC-Q200
    Ratings 1206 1206 1206
    Size / Dimension 0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm) 0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm) 0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
    Height - Seated (Max) 0.024" (0.60mm) 0.024" (0.60mm) 0.024" (0.60mm)