    Vishay Dale CRCW08051K91FKEA
    Part No.:
    CRCW08051K91FKEA
    Manufacturer:
    Vishay Dale
    Category:
    Chip Resistor - Surface Mount
    Package:
    0805 (2012 Metric)
    Datasheet:
    ICMILES ELECTRONICS LIMITEDCRCW08051K91FKEA.pdf
    Description:
    RES SMD 1.91K OHM 1% 1/8W 0805
    Manufacturer:
    Vishay Dale
    Series:
    D/CRCW e3
    Package/Case:
    0805 (2012 Metric)
    Packaging:
    Tape & Reel (TR)
    Product Status:
    Active
    Resistance:
    1.91 kOhms
    Tolerance:
    ±1%
    Power (Watts):
    0.125W, 1/8W
    Composition:
    Thick Film
    Features:
    Automotive AEC-Q200
    Temperature Coefficient:
    ±100ppm/°C
    Operating Temperature:
    -55°C ~ 155°C
    Supplier Device Package:
    AEC-Q200
    Ratings:
    0805
    Size / Dimension:
    0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
    Height - Seated (Max):
    0.020" (0.50mm)
    Number of Terminations:
    2
    Failure Rate:
    Datasheet:
    1. How to order CRCW08051K91FKEA on ICMILES ELECTRONICS LIMITED?
    3. Are the CRCW08051K91FKEA price and inventory displayed accurate?
    4. What forms of payment are accepted?
    Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
    5. How is the shipping arranged?
    6. What is the process for return or replacement of CRCW08051K91FKEA?
    Image CRCW08051K91FKEA CRCW08051K91FKEAC CRCW08051K91FKEAHP
    Part Number CRCW08051K91FKEA CRCW08051K91FKEAC CRCW08051K91FKEAHP
    Manufacturer Vishay Dale Vishay Dale Vishay Dale
    Series D/CRCW e3 D/CRCW e3 D/CRCW e3
    Package/Case 0805 (2012 Metric) 0805 (2012 Metric) 0805 (2012 Metric)
    Packaging Tape & Reel (TR) Tape & Reel (TR) Tape & Reel (TR)
    Product Status Active Active Active
    Resistance 1.91 kOhms 1.91 kOhms 1.91 kOhms
    Tolerance ±1% ±1% ±1%
    Power (Watts) 0.125W, 1/8W 0.125W, 1/8W 0.125W, 1/8W
    Composition Thick Film Thick Film Thick Film
    Features Automotive AEC-Q200 Automotive AEC-Q200 Automotive AEC-Q200
    Temperature Coefficient ±100ppm/°C ±100ppm/°C ±100ppm/°C
    Operating Temperature -55°C ~ 155°C -55°C ~ 155°C -55°C ~ 155°C
    Supplier Device Package AEC-Q200 AEC-Q200 AEC-Q200
    Ratings 0805 0805 0805
    Size / Dimension 0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm) 0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm) 0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
    Height - Seated (Max) 0.020" (0.50mm) 0.020" (0.50mm) 0.020" (0.50mm)