    Vishay Dale CRCW08051K91FKEAHP
    Part No.:
    CRCW08051K91FKEAHP
    Package:
    0805 (2012 Metric)
    Datasheet:
    ICMILES ELECTRONICS LIMITEDCRCW08051K91FKEAHP.pdf
    Description:
    RES SMD 1.91K OHM 1% 1/2W 0805
    Series:
    CRCW-HP e3
    Package/Case:
    0805 (2012 Metric)
    Resistance:
    1.91 kOhms
    Tolerance:
    ±1%
    Power (Watts):
    0.5W, 1/2W
    Features:
    Automotive AEC-Q200, Pulse Withstanding
    Temperature Coefficient:
    ±100ppm/°C
    Operating Temperature:
    -55°C ~ 155°C
    Supplier Device Package:
    AEC-Q200
    Ratings:
    0805
    Size / Dimension:
    0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
    Height - Seated (Max):
    0.024" (0.60mm)
    Datasheet:
    1. How to order CRCW08051K91FKEAHP on ICMILES ELECTRONICS LIMITED?
    3. Are the CRCW08051K91FKEAHP price and inventory displayed accurate?
    5. How is the shipping arranged?
    6. What is the process for return or replacement of CRCW08051K91FKEAHP?
    Image CRCW08051K91FKEAHP
    Part Number CRCW08051K91FKEAHP
    Manufacturer Vishay Dale
    Series CRCW-HP e3
    Package/Case 0805 (2012 Metric)
    Packaging Tape & Reel (TR)
    Product Status Active
    Resistance 1.91 kOhms
    Tolerance ±1%
    Power (Watts) 0.5W, 1/2W
    Composition Thick Film
    Features Automotive AEC-Q200, Pulse Withstanding
    Temperature Coefficient ±100ppm/°C
    Operating Temperature -55°C ~ 155°C
    Supplier Device Package AEC-Q200
    Ratings 0805
    Size / Dimension 0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
    Height - Seated (Max) 0.024" (0.60mm)