    Signal Transformer SCEP105S-5R0
    Part No.:
    SCEP105S-5R0
    Manufacturer:
    Signal Transformer
    Category:
    Fixed Inductors
    Package:
    Nonstandard
    Datasheet:
    ICMILES ELECTRONICS LIMITEDSCEP105S-5R0.pdf
    Description:
    FIXED IND 5UH 6.65A 23.8MOHM SMD
    Manufacturer:
    Signal Transformer
    Series:
    SCEP105S
    Package/Case:
    Nonstandard
    Packaging:
    Tape & Reel (TR)
    Product Status:
    Active
    Type:
    Material - Core:
    Inductance:
    5 µH
    Tolerance:
    ±20%
    Current Rating (Amps):
    6.65 A
    Current - Saturation (Isat):
    8.4A
    Shielding:
    Shielded
    DC Resistance (DCR):
    23.8mOhm Max
    Q @ Freq:
    Frequency - Self Resonant:
    Ratings:
    Operating Temperature:
    -40°C ~ 125°C
    Inductance Frequency - Test:
    100 kHz
    Features:
    Mounting Type:
    Surface Mount
    Supplier Device Package:
    Size / Dimension:
    0.409" L x 0.409" W (10.40mm x 10.40mm)
    Height - Seated (Max):
    0.220" (5.60mm)