    Signal Transformer SCEP105S-1R3
    Part No.:
    SCEP105S-1R3
    Manufacturer:
    Signal Transformer
    Category:
    Fixed Inductors
    Package:
    Nonstandard
    Datasheet:
    ICMILES ELECTRONICS LIMITEDSCEP105S-1R3.pdf
    Description:
    FIXED IND 1.3UH 13A 5.3 MOHM SMD
    Manufacturer:
    Signal Transformer
    Series:
    SCEP105S
    Package/Case:
    Nonstandard
    Packaging:
    Tape & Reel (TR)
    Product Status:
    Active
    Type:
    Material - Core:
    Inductance:
    1.3 µH
    Tolerance:
    ±20%
    Current Rating (Amps):
    13 A
    Current - Saturation (Isat):
    16.8A
    Shielding:
    Shielded
    DC Resistance (DCR):
    5.3mOhm Max
    Q @ Freq:
    Frequency - Self Resonant:
    Ratings:
    Operating Temperature:
    -40°C ~ 125°C
    Inductance Frequency - Test:
    100 kHz
    Features:
    Mounting Type:
    Surface Mount
    Supplier Device Package:
    Size / Dimension:
    0.409" L x 0.409" W (10.40mm x 10.40mm)
    Height - Seated (Max):
    0.220" (5.60mm)
    Datasheet:
    1. How to order SCEP105S-1R3 on ICMILES ELECTRONICS LIMITED?
    3. Are the SCEP105S-1R3 price and inventory displayed accurate?
    4. What forms of payment are accepted?
    Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
    5. How is the shipping arranged?
    6. What is the process for return or replacement of SCEP105S-1R3?
    Image SCEP105S-1R3 SCEP105S-1R8 SCEP105S-2R5 SCEP105S-3R2 SCEP105S-4R0
    Part Number SCEP105S-1R3 SCEP105S-1R8 SCEP105S-2R5 SCEP105S-3R2 SCEP105S-4R0
    Series SCEP105S SCEP105S SCEP105S SCEP105S SCEP105S
    Package/Case Nonstandard Nonstandard Nonstandard Nonstandard Nonstandard
    Packaging Tape & Reel (TR) Tape & Reel (TR) Tape & Reel (TR) Tape & Reel (TR) Tape & Reel (TR)
    Product Status Active Active Active Active Active
    Type - - - - -
    Material - Core - - - - -
    Inductance 1.3 µH 1.3 µH 1.3 µH 1.3 µH 1.3 µH
    Tolerance ±20% ±20% ±20% ±20% ±20%
    Current Rating (Amps) 13 A 13 A 13 A 13 A 13 A
    Current - Saturation (Isat) 16.8A 16.8A 16.8A 16.8A 16.8A
    Shielding Shielded Shielded Shielded Shielded Shielded
    DC Resistance (DCR) 5.3mOhm Max 5.3mOhm Max 5.3mOhm Max 5.3mOhm Max 5.3mOhm Max
    Q @ Freq - - - - -
    Ratings - - - - -
    Operating Temperature -40°C ~ 125°C -40°C ~ 125°C -40°C ~ 125°C -40°C ~ 125°C -40°C ~ 125°C
    Inductance Frequency - Test 100 kHz 100 kHz 100 kHz 100 kHz 100 kHz
    Features - - - - -
    Mounting Type Surface Mount Surface Mount Surface Mount Surface Mount Surface Mount
    Size / Dimension 0.409" L x 0.409" W (10.40mm x 10.40mm) 0.409" L x 0.409" W (10.40mm x 10.40mm) 0.409" L x 0.409" W (10.40mm x 10.40mm) 0.409" L x 0.409" W (10.40mm x 10.40mm) 0.409" L x 0.409" W (10.40mm x 10.40mm)
    Height - Seated (Max) 0.220" (5.60mm) 0.220" (5.60mm) 0.220" (5.60mm) 0.220" (5.60mm) 0.220" (5.60mm)