    Signal Transformer SCEP105S-2R5
    Part No.:
    SCEP105S-2R5
    Datasheet:
    ICMILES ELECTRONICS LIMITEDSCEP105S-2R5.pdf
    Description:
    FIXED IND 2.5UH 9A 10.5 MOHM SMD
    Inductance:
    2.5 µH
    Tolerance:
    ±20%
    Current Rating (Amps):
    9 A
    Current - Saturation (Isat):
    11.8A
    DC Resistance (DCR):
    10.5mOhm Max
    Operating Temperature:
    -40°C ~ 125°C
    Inductance Frequency - Test:
    100 kHz
    Size / Dimension:
    0.409" L x 0.409" W (10.40mm x 10.40mm)
    Height - Seated (Max):
    0.220" (5.60mm)
    Datasheet:
    1. How to order SCEP105S-2R5 on ICMILES ELECTRONICS LIMITED?
    3. Are the SCEP105S-2R5 price and inventory displayed accurate?
    5. How is the shipping arranged?
    6. What is the process for return or replacement of SCEP105S-2R5?
    Image SCEP105S-1R3 SCEP105S-1R8 SCEP105S-2R5 SCEP105S-3R2 SCEP105S-4R0
    Part Number SCEP105S-1R3 SCEP105S-1R8 SCEP105S-2R5 SCEP105S-3R2 SCEP105S-4R0
    Material - Core - - - - -
    Inductance 2.5 µH 2.5 µH 2.5 µH 2.5 µH 2.5 µH
    Tolerance ±20% ±20% ±20% ±20% ±20%
    Current Rating (Amps) 9 A 9 A 9 A 9 A 9 A
    Current - Saturation (Isat) 11.8A 11.8A 11.8A 11.8A 11.8A
    Shielding Shielded Shielded Shielded Shielded Shielded
    DC Resistance (DCR) 10.5mOhm Max 10.5mOhm Max 10.5mOhm Max 10.5mOhm Max 10.5mOhm Max
    Ratings - - - - -
    Operating Temperature -40°C ~ 125°C -40°C ~ 125°C -40°C ~ 125°C -40°C ~ 125°C -40°C ~ 125°C
    Inductance Frequency - Test 100 kHz 100 kHz 100 kHz 100 kHz 100 kHz
    Size / Dimension 0.409" L x 0.409" W (10.40mm x 10.40mm) 0.409" L x 0.409" W (10.40mm x 10.40mm) 0.409" L x 0.409" W (10.40mm x 10.40mm) 0.409" L x 0.409" W (10.40mm x 10.40mm) 0.409" L x 0.409" W (10.40mm x 10.40mm)
    Height - Seated (Max) 0.220" (5.60mm) 0.220" (5.60mm) 0.220" (5.60mm) 0.220" (5.60mm) 0.220" (5.60mm)