    Signal Transformer SCEP105S-3R2
    Part No.:
    SCEP105S-3R2
    Datasheet:
    ICMILES ELECTRONICS LIMITEDSCEP105S-3R2.pdf
    Description:
    FIXED IND 3.2UH 8A 12.4 MOHM SMD
    Inductance:
    3.2 µH
    Tolerance:
    ±20%
    Current Rating (Amps):
    8 A
    Current - Saturation (Isat):
    10.5A
    DC Resistance (DCR):
    12.4mOhm Max
    Operating Temperature:
    -40°C ~ 125°C
    Inductance Frequency - Test:
    100 kHz
    Size / Dimension:
    0.409" L x 0.409" W (10.40mm x 10.40mm)
    Height - Seated (Max):
    0.220" (5.60mm)
    Datasheet:
    1. How to order SCEP105S-3R2 on ICMILES ELECTRONICS LIMITED?
    3. Are the SCEP105S-3R2 price and inventory displayed accurate?
    5. How is the shipping arranged?
    6. What is the process for return or replacement of SCEP105S-3R2?
    Image SCEP105S-1R3 SCEP105S-1R8 SCEP105S-2R5 SCEP105S-3R2 SCEP105S-4R0
    Part Number SCEP105S-1R3 SCEP105S-1R8 SCEP105S-2R5 SCEP105S-3R2 SCEP105S-4R0
    Material - Core - - - - -
    Inductance 3.2 µH 3.2 µH 3.2 µH 3.2 µH 3.2 µH
    Tolerance ±20% ±20% ±20% ±20% ±20%
    Current Rating (Amps) 8 A 8 A 8 A 8 A 8 A
    Current - Saturation (Isat) 10.5A 10.5A 10.5A 10.5A 10.5A
    Shielding Shielded Shielded Shielded Shielded Shielded
    DC Resistance (DCR) 12.4mOhm Max 12.4mOhm Max 12.4mOhm Max 12.4mOhm Max 12.4mOhm Max
    Ratings - - - - -
    Operating Temperature -40°C ~ 125°C -40°C ~ 125°C -40°C ~ 125°C -40°C ~ 125°C -40°C ~ 125°C
    Inductance Frequency - Test 100 kHz 100 kHz 100 kHz 100 kHz 100 kHz
    Size / Dimension 0.409" L x 0.409" W (10.40mm x 10.40mm) 0.409" L x 0.409" W (10.40mm x 10.40mm) 0.409" L x 0.409" W (10.40mm x 10.40mm) 0.409" L x 0.409" W (10.40mm x 10.40mm) 0.409" L x 0.409" W (10.40mm x 10.40mm)
    Height - Seated (Max) 0.220" (5.60mm) 0.220" (5.60mm) 0.220" (5.60mm) 0.220" (5.60mm) 0.220" (5.60mm)