    P-DUKE Technology RCD20-24S12W
    Part No.:
    RCD20-24S12W
    Manufacturer:
    P-DUKE Technology
    Category:
    DC DC Converters
    Package:
    6-DIP Module
    Datasheet:
    ICMILES ELECTRONICS LIMITEDRCD20-24S12W.pdf
    Description:
    DC DC CONVERTER 12V 20W
    Manufacturer:
    P-DUKE Technology
    Series:
    RCD20W (20W)
    Package/Case:
    6-DIP Module
    Packaging:
    Tube
    Product Status:
    Active
    Type:
    Isolated Module
    Number of Outputs:
    1
    Voltage - Input (Min):
    9V
    Voltage - Input (Max):
    36V
    Voltage - Output 1:
    12V
    Voltage - Output 2:
    Voltage - Output 3:
    Voltage - Output 4:
    Current - Output (Max):
    1.67A
    Power (Watts):
    20 W
    Voltage - Isolation:
    2.25 kV
    Applications:
    ITE (Commercial), Railway
    Features:
    Adjustable Output, Remote On/Off
    Operating Temperature:
    -40°C ~ 105°C (With Derating)
    Efficiency:
    89%
    Grade:
    Qualification:
    Mounting Type:
    Through Hole
    Supplier Device Package:
    Control Features:
    Enable, Active Low
    Approval Agency:
    CB, CE, cURus
    Standard Number:
    Datasheet:
    1. How to order RCD20-24S12W on ICMILES ELECTRONICS LIMITED?
    3. Are the RCD20-24S12W price and inventory displayed accurate?
    4. What forms of payment are accepted?
    Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
    5. How is the shipping arranged?
    6. What is the process for return or replacement of RCD20-24S12W?
    Image RCD20-24S12W RCD20-24S24W RCD20-24S15W RCD20-48S12W RCD20-48S15W
    Part Number RCD20-24S12W RCD20-24S24W RCD20-24S15W RCD20-48S12W RCD20-48S15W
    Series RCD20W (20W) RCD20W (20W) RCD20W (20W) RCD20W (20W) RCD20W (20W)
    Package/Case 6-DIP Module 6-DIP Module 6-DIP Module 6-DIP Module 6-DIP Module
    Packaging Tube Tube Tube Tube Tube
    Product Status Active Active Active Active Active
    Type Isolated Module Isolated Module Isolated Module Isolated Module Isolated Module
    Number of Outputs 1 1 1 1 1
    Voltage - Input (Min) 9V 9V 9V 9V 9V
    Voltage - Input (Max) 36V 36V 36V 36V 36V
    Voltage - Output 1 12V 12V 12V 12V 12V
    Voltage - Output 2 - - - - -
    Voltage - Output 3 - - - - -
    Voltage - Output 4 - - - - -
    Current - Output (Max) 1.67A 1.67A 1.67A 1.67A 1.67A
    Power (Watts) 20 W 20 W 20 W 20 W 20 W
    Voltage - Isolation 2.25 kV 2.25 kV 2.25 kV 2.25 kV 2.25 kV
    Efficiency 89% 89% 89% 89% 89%