    P-DUKE Technology FKC08-48S15W
    Part No.:
    FKC08-48S15W
    Manufacturer:
    P-DUKE Technology
    Category:
    DC DC Converters
    Package:
    24-DIP Module, 9 Leads
    Datasheet:
    ICMILES ELECTRONICS LIMITEDFKC08-48S15W.pdf
    Description:
    DC DC CONVERTER 15V 8W
    Manufacturer:
    P-DUKE Technology
    Series:
    FKC08W (8W)
    Package/Case:
    24-DIP Module, 9 Leads
    Packaging:
    Tube
    Product Status:
    Active
    Type:
    Isolated Module
    Number of Outputs:
    1
    Voltage - Input (Min):
    18V
    Voltage - Input (Max):
    75V
    Voltage - Output 1:
    15V
    Voltage - Output 2:
    Voltage - Output 3:
    Voltage - Output 4:
    Current - Output (Max):
    533mA
    Power (Watts):
    8 W
    Voltage - Isolation:
    1.6 kV
    Applications:
    ITE (Commercial)
    Features:
    Remote On/Off
    Operating Temperature:
    -40°C ~ 105°C (With Derating)
    Efficiency:
    88%
    Grade:
    Qualification:
    Mounting Type:
    Through Hole
    Supplier Device Package:
    Control Features:
    Enable, Active High
    Approval Agency:
    CB, CE, cURus
    Standard Number:
    Datasheet:
    1. How to order FKC08-48S15W on ICMILES ELECTRONICS LIMITED?
    3. Are the FKC08-48S15W price and inventory displayed accurate?
    4. What forms of payment are accepted?
    Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
    5. How is the shipping arranged?
    6. What is the process for return or replacement of FKC08-48S15W?
    Image FKC08-48S05W FKC08-48S12W FKC08-24S12W FKC08-24S15W FKC08-48S15W
    Part Number FKC08-48S05W FKC08-48S12W FKC08-24S12W FKC08-24S15W FKC08-48S15W
    Series FKC08W (8W) FKC08W (8W) FKC08W (8W) FKC08W (8W) FKC08W (8W)
    Packaging Tube Tube Tube Tube Tube
    Product Status Active Active Active Active Active
    Type Isolated Module Isolated Module Isolated Module Isolated Module Isolated Module
    Number of Outputs 1 1 1 1 1
    Voltage - Input (Min) 18V 18V 18V 18V 18V
    Voltage - Input (Max) 75V 75V 75V 75V 75V
    Voltage - Output 1 15V 15V 15V 15V 15V
    Voltage - Output 2 - - - - -
    Voltage - Output 3 - - - - -
    Voltage - Output 4 - - - - -
    Current - Output (Max) 533mA 533mA 533mA 533mA 533mA
    Power (Watts) 8 W 8 W 8 W 8 W 8 W
    Voltage - Isolation 1.6 kV 1.6 kV 1.6 kV 1.6 kV 1.6 kV
    Features Remote On/Off Remote On/Off Remote On/Off Remote On/Off Remote On/Off
    Efficiency 88% 88% 88% 88% 88%