    P-DUKE Technology FKC08-24S12W
    Part No.:
    FKC08-24S12W
    Manufacturer:
    P-DUKE Technology
    Category:
    DC DC Converters
    Package:
    24-DIP Module, 9 Leads
    Datasheet:
    ICMILES ELECTRONICS LIMITEDFKC08-24S12W.pdf
    Description:
    DC DC CONVERTER 12V 8W
    Manufacturer:
    P-DUKE Technology
    Series:
    FKC08W (8W)
    Package/Case:
    24-DIP Module, 9 Leads
    Packaging:
    Tube
    Product Status:
    Active
    Type:
    Isolated Module
    Number of Outputs:
    1
    Voltage - Input (Min):
    9V
    Voltage - Input (Max):
    36V
    Voltage - Output 1:
    12V
    Voltage - Output 2:
    Voltage - Output 3:
    Voltage - Output 4:
    Current - Output (Max):
    666mA
    Power (Watts):
    8 W
    Voltage - Isolation:
    1.6 kV
    Applications:
    ITE (Commercial)
    Features:
    Remote On/Off
    Operating Temperature:
    -40°C ~ 105°C (With Derating)
    Efficiency:
    86%
    Grade:
    Qualification:
    Mounting Type:
    Through Hole
    Supplier Device Package:
    Control Features:
    Approval Agency:
    CB, CE, cURus
    Standard Number:
    Datasheet:
    1. How to order FKC08-24S12W on ICMILES ELECTRONICS LIMITED?
    3. Are the FKC08-24S12W price and inventory displayed accurate?
    4. What forms of payment are accepted?
    Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
    5. How is the shipping arranged?
    6. What is the process for return or replacement of FKC08-24S12W?
    Image FKC08-48S05W FKC08-48S12W FKC08-24S12W FKC08-24S15W FKC08-48S15W
    Part Number FKC08-48S05W FKC08-48S12W FKC08-24S12W FKC08-24S15W FKC08-48S15W
    Series FKC08W (8W) FKC08W (8W) FKC08W (8W) FKC08W (8W) FKC08W (8W)
    Packaging Tube Tube Tube Tube Tube
    Product Status Active Active Active Active Active
    Type Isolated Module Isolated Module Isolated Module Isolated Module Isolated Module
    Number of Outputs 1 1 1 1 1
    Voltage - Input (Min) 9V 9V 9V 9V 9V
    Voltage - Input (Max) 36V 36V 36V 36V 36V
    Voltage - Output 1 12V 12V 12V 12V 12V
    Voltage - Output 2 - - - - -
    Voltage - Output 3 - - - - -
    Voltage - Output 4 - - - - -
    Current - Output (Max) 666mA 666mA 666mA 666mA 666mA
    Power (Watts) 8 W 8 W 8 W 8 W 8 W
    Voltage - Isolation 1.6 kV 1.6 kV 1.6 kV 1.6 kV 1.6 kV
    Features Remote On/Off Remote On/Off Remote On/Off Remote On/Off Remote On/Off
    Efficiency 86% 86% 86% 86% 86%