    P-DUKE Technology FKC08-48S12W
    Part No.:
    FKC08-48S12W
    Datasheet:
    ICMILES ELECTRONICS LIMITEDFKC08-48S12W.pdf
    Description:
    DC DC CONVERTER 12V 8W
    Series:
    FKC08W (8W)
    Voltage - Input (Min):
    18V
    Voltage - Input (Max):
    75V
    Voltage - Output 1:
    12V
    Current - Output (Max):
    666mA
    Power (Watts):
    8 W
    Voltage - Isolation:
    1.6 kV
    Operating Temperature:
    -40°C ~ 105°C (With Derating)
    Efficiency:
    87%
    Datasheet:
    1. How to order FKC08-48S12W on ICMILES ELECTRONICS LIMITED?
    3. Are the FKC08-48S12W price and inventory displayed accurate?
    5. How is the shipping arranged?
    6. What is the process for return or replacement of FKC08-48S12W?
    Image FKC08-48S05W FKC08-48S12W FKC08-24S12W FKC08-24S15W FKC08-48S15W
    Part Number FKC08-48S05W FKC08-48S12W FKC08-24S12W FKC08-24S15W FKC08-48S15W
    Series FKC08W (8W) FKC08W (8W) FKC08W (8W) FKC08W (8W) FKC08W (8W)
    Packaging Tube Tube Tube Tube Tube
    Product Status Active Active Active Active Active
    Type Isolated Module Isolated Module Isolated Module Isolated Module Isolated Module
    Number of Outputs 1 1 1 1 1
    Voltage - Input (Min) 18V 18V 18V 18V 18V
    Voltage - Input (Max) 75V 75V 75V 75V 75V
    Voltage - Output 1 12V 12V 12V 12V 12V
    Voltage - Output 4 - - - - -
    Current - Output (Max) 666mA 666mA 666mA 666mA 666mA
    Power (Watts) 8 W 8 W 8 W 8 W 8 W
    Voltage - Isolation 1.6 kV 1.6 kV 1.6 kV 1.6 kV 1.6 kV
    Features Remote On/Off Remote On/Off Remote On/Off Remote On/Off Remote On/Off
    Efficiency 87% 87% 87% 87% 87%