    Nichicon UBX2C470MHL
    Part No.:
    UBX2C470MHL
    Datasheet:
    ICMILES ELECTRONICS LIMITEDUBX2C470MHL.pdf
    Description:
    CAP ALUM 47UF 20% 160V RADIAL TH
    Packaging:
    Bulk
    Capacitance:
    47 µF
    Tolerance:
    ±20%
    Voltage - Rated:
    160 V
    ESR (Equivalent Series Resistance):
    Lifetime @ Temp.:
    1000 Hrs @ 150°C
    Operating Temperature:
    -40°C ~ 150°C
    Ratings:
    AEC-Q200
    Ripple Current @ Low Frequency:
    250 mA @ 120 Hz
    Ripple Current @ High Frequency:
    375 mA @ 100 kHz
    Impedance:
    Lead Spacing:
    0.197" (5.00mm)
    Size / Dimension:
    0.492" Dia (12.50mm)
    Height - Seated (Max):
    0.846" (21.50mm)
    Datasheet:
    1. How to order UBX2C470MHL on ICMILES ELECTRONICS LIMITED?
    3. Are the UBX2C470MHL price and inventory displayed accurate?
    5. How is the shipping arranged?
    6. What is the process for return or replacement of UBX2C470MHL?
    Image UBX2C470MHL UBX2C470MHL1TO
    Part Number UBX2C470MHL UBX2C470MHL1TO
    Manufacturer Nichicon Nichicon
    Package/Case
    Series UBX UBX
    Packaging Bulk Bulk
    Product Status Active Active
    Capacitance 47 µF 47 µF
    Tolerance ±20% ±20%
    Voltage - Rated 160 V 160 V
    Lifetime @ Temp. 1000 Hrs @ 150°C 1000 Hrs @ 150°C
    Operating Temperature -40°C ~ 150°C -40°C ~ 150°C
    Polarization Polar Polar
    Ratings AEC-Q200 AEC-Q200
    Applications Automotive Automotive
    Ripple Current @ Low Frequency 250 mA @ 120 Hz 250 mA @ 120 Hz
    Ripple Current @ High Frequency 375 mA @ 100 kHz 375 mA @ 100 kHz
    Impedance - -
    Lead Spacing 0.197" (5.00mm) 0.197" (5.00mm)
    Size / Dimension 0.492" Dia (12.50mm) 0.492" Dia (12.50mm)
    Height - Seated (Max) 0.846" (21.50mm) 0.846" (21.50mm)