    Nichicon LGJ2E151MELY20
    Part No.:
    LGJ2E151MELY20
    Manufacturer:
    Nichicon
    Category:
    Aluminum Electrolytic Capacitors
    Package:
    Datasheet:
    ICMILES ELECTRONICS LIMITEDLGJ2E151MELY20.pdf
    Description:
    CAP ALUM 150UF 20% 250V SNAP TH
    Manufacturer:
    Nichicon
    Package/Case:
    Series:
    LGJ
    Packaging:
    Bulk
    Product Status:
    Active
    Capacitance:
    150 µF
    Tolerance:
    ±20%
    Voltage - Rated:
    250 V
    ESR (Equivalent Series Resistance):
    Lifetime @ Temp.:
    3000 Hrs @ 105°C
    Operating Temperature:
    -40°C ~ 105°C
    Polarization:
    Polar
    Ratings:
    Applications:
    General Purpose
    Ripple Current @ Low Frequency:
    660 mA @ 120 Hz
    Ripple Current @ High Frequency:
    990 mA @ 50 kHz
    Impedance:
    Lead Spacing:
    0.394" (10.00mm)
    Size / Dimension:
    0.787" Dia (20.00mm)
    Height - Seated (Max):
    0.866" (22.00mm)
    Surface Mount Land Size:
    Mounting Type:
    Through Hole
    Datasheet:
    1. How to order LGJ2E151MELY20 on ICMILES ELECTRONICS LIMITED?
    3. Are the LGJ2E151MELY20 price and inventory displayed accurate?
    4. What forms of payment are accepted?
    Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
    5. How is the shipping arranged?
    6. What is the process for return or replacement of LGJ2E151MELY20?
    Image LGJ2E151MELY20
    Part Number LGJ2E151MELY20
    Manufacturer Nichicon
    Package/Case
    Series LGJ
    Packaging Bulk
    Product Status Active
    Capacitance 150 µF
    Tolerance ±20%
    Voltage - Rated 250 V
    Lifetime @ Temp. 3000 Hrs @ 105°C
    Operating Temperature -40°C ~ 105°C
    Polarization Polar
    Ratings -
    Applications General Purpose
    Ripple Current @ Low Frequency 660 mA @ 120 Hz
    Ripple Current @ High Frequency 990 mA @ 50 kHz
    Impedance -
    Lead Spacing 0.394" (10.00mm)
    Size / Dimension 0.787" Dia (20.00mm)
    Height - Seated (Max) 0.866" (22.00mm)