    Nichicon UBX2C470MHL1TO
    Part No.:
    UBX2C470MHL1TO
    Datasheet:
    ICMILES ELECTRONICS LIMITEDUBX2C470MHL1TO.pdf
    Description:
    CAP ALUM 47UF 20% 160V RADIAL TH
    Packaging:
    Cut Tape (CT)
    Capacitance:
    47 µF
    Tolerance:
    ±20%
    Voltage - Rated:
    160 V
    ESR (Equivalent Series Resistance):
    Lifetime @ Temp.:
    1000 Hrs @ 150°C
    Operating Temperature:
    -40°C ~ 150°C
    Ripple Current @ Low Frequency:
    250 mA @ 120 Hz
    Ripple Current @ High Frequency:
    375 mA @ 100 kHz
    Impedance:
    Lead Spacing:
    0.197" (5.00mm)
    Size / Dimension:
    0.492" Dia (12.50mm)
    Height - Seated (Max):
    0.846" (21.50mm)
    Datasheet:
    1. How to order UBX2C470MHL1TO on ICMILES ELECTRONICS LIMITED?
    3. Are the UBX2C470MHL1TO price and inventory displayed accurate?
    5. How is the shipping arranged?
    6. What is the process for return or replacement of UBX2C470MHL1TO?
    Image UBX2C470MHL1TO
    Part Number UBX2C470MHL1TO
    Series UBX
    Packaging Cut Tape (CT)
    Product Status Active
    Capacitance 47 µF
    Tolerance ±20%
    Voltage - Rated 160 V
    Lifetime @ Temp. 1000 Hrs @ 150°C
    Operating Temperature -40°C ~ 150°C
    Applications Automotive
    Ripple Current @ Low Frequency 250 mA @ 120 Hz
    Ripple Current @ High Frequency 375 mA @ 100 kHz
    Impedance -
    Lead Spacing 0.197" (5.00mm)
    Size / Dimension 0.492" Dia (12.50mm)
    Height - Seated (Max) 0.846" (21.50mm)