    Microchip Technology PIC24FJ512GA610-I/BG
    Part No.:
    PIC24FJ512GA610-I/BG
    Package:
    121-TFBGA
    Datasheet:
    ICMILES ELECTRONICS LIMITEDPIC24FJ512GA610-I/BG.pdf
    Description:
    IC MCU 16BIT 512KB FLSH 121TFBGA
    Package/Case:
    121-TFBGA
    Series:
    PIC® 24F
    Packaging:
    Tray
    Speed:
    32MHz
    Voltage - Supply (Vcc/Vdd):
    2V ~ 3.6V
    Data Converters:
    A/D 24x10/12b
    Operating Temperature:
    -40°C ~ 85°C (TA)
    Supplier Device Package:
    Datasheet:
    1. How to order PIC24FJ512GA610-I/BG on ICMILES ELECTRONICS LIMITED?
    3. Are the PIC24FJ512GA610-I/BG price and inventory displayed accurate?
    5. How is the shipping arranged?
    6. What is the process for return or replacement of PIC24FJ512GA610-I/BG?
    Package/Case 121-TFBGA 121-TFBGA 121-TFBGA 121-TFBGA 121-TFBGA
    Series PIC® 24F PIC® 24F PIC® 24F PIC® 24F PIC® 24F
    Packaging Tray Tray Tray Tray Tray
    Product Status Active Active Active Active Active
    Programmable Not Verified Not Verified Not Verified Not Verified Not Verified
    Core Processor PIC PIC PIC PIC PIC
    Core Size 16-Bit 16-Bit 16-Bit 16-Bit 16-Bit
    Speed 32MHz 32MHz 32MHz 32MHz 32MHz
    Number of I/O 85 85 85 85 85
    Program Memory Type FLASH FLASH FLASH FLASH FLASH
    EEPROM Size - - - - -
    RAM Size 32K x 8 32K x 8 32K x 8 32K x 8 32K x 8
    Voltage - Supply (Vcc/Vdd) 2V ~ 3.6V 2V ~ 3.6V 2V ~ 3.6V 2V ~ 3.6V 2V ~ 3.6V