    Microchip Technology PIC24FJ512GA610-E/PT
    Part No.:
    PIC24FJ512GA610-E/PT
    Manufacturer:
    Microchip Technology
    Category:
    Microcontrollers
    Package:
    100-TQFP
    Description:
    IC MCU 16BIT 512KB FLASH 100TQFP
    Manufacturer:
    Microchip Technology
    Package/Case:
    100-TQFP
    Series:
    PIC® 24F
    Packaging:
    Tray
    Product Status:
    Active
    Programmable:
    Not Verified
    Core Processor:
    PIC
    Core Size:
    16-Bit
    Speed:
    32MHz
    Connectivity:
    I2C, IrDA, LINbus, PMP, SPI, UART/USART
    Peripherals:
    Brown-out Detect/Reset, DMA, HLVD, POR, PWM, WDT
    Number of I/O:
    85
    Program Memory Size:
    512KB (170K x 24)
    Program Memory Type:
    FLASH
    EEPROM Size:
    RAM Size:
    32K x 8
    Voltage - Supply (Vcc/Vdd):
    2V ~ 3.6V
    Data Converters:
    A/D 24x12b SAR
    Oscillator Type:
    Internal
    Operating Temperature:
    -40°C ~ 125°C (TA)
    Grade:
    Automotive
    Qualification:
    AEC-Q100
    Mounting Type:
    Surface Mount
    Supplier Device Package:
    1. How to order PIC24FJ512GA610-E/PT on ICMILES ELECTRONICS LIMITED?
    3. Are the PIC24FJ512GA610-E/PT price and inventory displayed accurate?
    4. What forms of payment are accepted?
    Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
    5. How is the shipping arranged?
    6. What is the process for return or replacement of PIC24FJ512GA610-E/PT?
    Package/Case 100-TQFP 100-TQFP 100-TQFP 100-TQFP 100-TQFP
    Series PIC® 24F PIC® 24F PIC® 24F PIC® 24F PIC® 24F
    Packaging Tray Tray Tray Tray Tray
    Product Status Active Active Active Active Active
    Programmable Not Verified Not Verified Not Verified Not Verified Not Verified
    Core Processor PIC PIC PIC PIC PIC
    Core Size 16-Bit 16-Bit 16-Bit 16-Bit 16-Bit
    Speed 32MHz 32MHz 32MHz 32MHz 32MHz
    Number of I/O 85 85 85 85 85
    Program Memory Type FLASH FLASH FLASH FLASH FLASH
    EEPROM Size - - - - -
    RAM Size 32K x 8 32K x 8 32K x 8 32K x 8 32K x 8
    Voltage - Supply (Vcc/Vdd) 2V ~ 3.6V 2V ~ 3.6V 2V ~ 3.6V 2V ~ 3.6V 2V ~ 3.6V