    Microchip Technology PIC24FJ512GA610T-I/BG
    Part No.:
    PIC24FJ512GA610T-I/BG
    Package:
    121-TFBGA
    Datasheet:
    ICMILES ELECTRONICS LIMITEDPIC24FJ512GA610T-I/BG.pdf
    Description:
    IC MCU 16BIT 512KB FLSH 121TFBGA
    Package/Case:
    121-TFBGA
    Series:
    PIC® 24F
    Packaging:
    Tape & Reel (TR)
    Speed:
    32MHz
    Voltage - Supply (Vcc/Vdd):
    2V ~ 3.6V
    Data Converters:
    A/D 24x10/12b
    Operating Temperature:
    -40°C ~ 85°C (TA)
    Supplier Device Package:
    Datasheet:
    1. How to order PIC24FJ512GA610T-I/BG on ICMILES ELECTRONICS LIMITED?
    3. Are the PIC24FJ512GA610T-I/BG price and inventory displayed accurate?
    5. How is the shipping arranged?
    6. What is the process for return or replacement of PIC24FJ512GA610T-I/BG?
    Image PIC24FJ512GA610T-I/PT PIC24FJ512GA610T-I/BG
    Part Number PIC24FJ512GA610T-I/PT PIC24FJ512GA610T-I/BG
    Manufacturer Microchip Technology Microchip Technology
    Package/Case 121-TFBGA 121-TFBGA
    Series PIC® 24F PIC® 24F
    Packaging Tape & Reel (TR) Tape & Reel (TR)
    Product Status Active Active
    Programmable Not Verified Not Verified
    Core Processor PIC PIC
    Core Size 16-Bit 16-Bit
    Speed 32MHz 32MHz
    Connectivity I2C, IrDA, LINbus, PMP, SPI, UART/USART I2C, IrDA, LINbus, PMP, SPI, UART/USART
    Number of I/O 85 85
    Program Memory Size 512KB (170K x 24) 512KB (170K x 24)
    Program Memory Type FLASH FLASH
    EEPROM Size - -
    RAM Size 32K x 8 32K x 8
    Voltage - Supply (Vcc/Vdd) 2V ~ 3.6V 2V ~ 3.6V
    Data Converters A/D 24x10/12b A/D 24x10/12b
    Oscillator Type Internal Internal
    Operating Temperature -40°C ~ 85°C (TA) -40°C ~ 85°C (TA)