    Diotec Semiconductor 3.0SMCJ75CA
    Part No.:
    3.0SMCJ75CA
    Manufacturer:
    Diotec Semiconductor
    Category:
    TVS Diodes
    Package:
    DO-214AB, SMC
    Datasheet:
    ICMILES ELECTRONICS LIMITED3.0SMCJ75CA.pdf
    Description:
    TVS DIODE 75VWM 121VC DO-214AB
    Manufacturer:
    Diotec Semiconductor
    Package/Case:
    DO-214AB, SMC
    Series:
    Packaging:
    Bulk
    Product Status:
    Active
    Type:
    Zener
    Unidirectional Channels:
    Bidirectional Channels:
    1
    Voltage - Reverse Standoff (Typ):
    75V
    Voltage - Breakdown (Min):
    83.3V
    Voltage - Clamping (Max) @ Ipp:
    121V
    Current - Peak Pulse (10/1000µs):
    24.7A
    Power - Peak Pulse:
    3000W (3kW)
    Power Line Protection:
    No
    Applications:
    General Purpose
    Capacitance @ Frequency:
    Operating Temperature:
    -50°C ~ 150°C (TJ)