    Diotec Semiconductor 3.0SMCJ33CA
    Part No.:
    3.0SMCJ33CA
    Manufacturer:
    Diotec Semiconductor
    Category:
    TVS Diodes
    Package:
    DO-214AB, SMC
    Datasheet:
    ICMILES ELECTRONICS LIMITED3.0SMCJ33CA.pdf
    Description:
    TVS SMC 150DEG 33V 3000W BIDIR
    Manufacturer:
    Diotec Semiconductor
    Package/Case:
    DO-214AB, SMC
    Series:
    Packaging:
    Tape & Reel (TR)
    Product Status:
    Active
    Type:
    Zener
    Unidirectional Channels:
    Bidirectional Channels:
    1
    Voltage - Reverse Standoff (Typ):
    33V
    Voltage - Breakdown (Min):
    36.7V
    Voltage - Clamping (Max) @ Ipp:
    53.3V
    Current - Peak Pulse (10/1000µs):
    56.2A
    Power - Peak Pulse:
    3000W (3kW)
    Power Line Protection:
    No
    Applications:
    General Purpose
    Capacitance @ Frequency:
    Operating Temperature:
    -50°C ~ 150°C (TJ)
    Grade:
    Qualification:
    Mounting Type:
    Surface Mount
    Supplier Device Package:
    Datasheet:
    1. How to order 3.0SMCJ33CA on ICMILES ELECTRONICS LIMITED?
    3. Are the 3.0SMCJ33CA price and inventory displayed accurate?
    4. What forms of payment are accepted?
    Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
    5. How is the shipping arranged?
    6. What is the process for return or replacement of 3.0SMCJ33CA?
    Image 3.0SMCJ36CA 3.0SMCJ24CA 3.0SMCJ33CA 3.0SMCJ28CA 3.0SMCJ58A
    Part Number 3.0SMCJ36CA 3.0SMCJ24CA 3.0SMCJ33CA 3.0SMCJ28CA 3.0SMCJ58A
    Package/Case DO-214AB, SMC DO-214AB, SMC DO-214AB, SMC DO-214AB, SMC DO-214AB, SMC
    Series - - - - -
    Packaging Tape & Reel (TR) Tape & Reel (TR) Tape & Reel (TR) Tape & Reel (TR) Tape & Reel (TR)
    Product Status Active Active Active Active Active
    Type Zener Zener Zener Zener Zener
    Bidirectional Channels 1 1 1 1 1
    Voltage - Reverse Standoff (Typ) 33V 33V 33V 33V 33V
    Voltage - Breakdown (Min) 36.7V 36.7V 36.7V 36.7V 36.7V
    Voltage - Clamping (Max) @ Ipp 53.3V 53.3V 53.3V 53.3V 53.3V
    Current - Peak Pulse (10/1000µs) 56.2A 56.2A 56.2A 56.2A 56.2A
    Power - Peak Pulse 3000W (3kW) 3000W (3kW) 3000W (3kW) 3000W (3kW) 3000W (3kW)